Írafár, islandzki zespół pop założony w 1998 roku. Zespół tworzą Birgitta Haukdal, Sigurður Rúnar Samúelsson, Vignir Snær Vigfússon, Andri Guðmundsson oraz Jóhann Bachmann Ólafsson.
W listopadzie 1999 roku popowej grupie zaczęła przewodzić Birgitta. Zespół wydał swój pierwszy singiel, "Hvar er ég?" ("Where am I?"), latem 2000 roku. Dwa lata później podpisał kontrakt z największą islandzką wytwórnią Skiifan i wydał swój pierwszy album "Allt sem ég sé" ("All I see") w listopadzie 2002 roku. Był to najszybciej sprzedający się islandzki album od 25 lat.
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|
5. IFP | Fáum aldrei nóg | Eurowizja.net | 76 | 7 |
6. IFP | Lífi? | Eurowizja.net | Półfinał |
Udział w Worldvision Song Contest[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|
3. WSC | Allt sem eg se | kamilb | 77 | 6 |
4. WSC | Nýjan felustađ | kamilb | 66 | 9 |
14. WSC | Alla tid | kamilb | 87 | 12 |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Islandii na 3. Worldvision Song Contest |
Następca Írafár |
Poprzednik Írafár |
Reprezentant Islandii na 4. Worldvision Song Contest |
Następca Sálin |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Islandii na 14. Worldvision Song Contest |
Następca Björk |
Helena Paparizou (Grecja) Kelly Clarkson (USA) Vanilla Ninja (Estonia)
Abba (Szwecja) • Altin Shira (Albania) • Aneela (Irak) • Angela Maria Forero (Kolumbia) • Corina (Rumunia) • Elize (Holandia) • Faakhir (Pakistan) • Hinoi Team (Japonia) • Houmb & Morton Abel (Norwegia) • Írafár (Islandia) • Ishtar (Izrael) • Kate Ryan (Belgia) • Lura (RZP) • Melanie C (Wielka Brytania) • Mustafa Sandal & Anna Vissi (Turcja) • Olsen Brothers (Dania) • Omar Naber (Słowenia) • Rihanna (Barbados) • Rimini Project (Francja) • t.A.T.u. (Rosja) • The Corrs & Bono (Irlandia) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Zdyskwalifikowani1: Abra (Polska) • K3 (Niemcy)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Belle Perez (Belgia) Varvara (Rosja) Zanzibar (Węgry)
A*Teens (Szwecja) • Antique (Grecja) • Antony Costa (Wielka Brytania) • Arash & Helena (Iran) • Avril Lavigne (Kanada) • Brian McFadden (Irlandia) • Buttons (Wenezuela) • Creambase (Holandia) • Emiko Shiratori (Japonia) • Hande Yener (Turcja) • INXS (Australia) • Írafár (Islandia) • Katie Melua (Gruzja) • Lene Marlin (Norwegia) • Leslie (Monako) • Manu Chao (Hiszpania) • Pink (USA) • Sexxy (Rumunia) • Vanilla Ninja (Estonia) • Vivian Chow & Karen Tong & Linda Wong (Hongkong) • Wyclef Jean & Claudette Ortiz (Haiti)
Zdyskwalifikowani1: Renia Pączkowska & Verka Serduchka (Polska) • System Of A Down (Armenia) • Valentine (Niemcy)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Charlotte Perrelli (Szwecja) Pauline (Francja) Berkani (Albania)
Aiste Pilvelyte (Litwa) • Amel Bent (Maroko) • Amy Macdonald (Wielka Brytania) • Anna Vissi (Cypr) • Christine Guldbrandsen (Norwegia) • Closterkeller (Polska) • David Bisbal (Hiszpania) • Elli Kokkinou (Grecja) • Erre XI (Portoryko) • Gabi Toth (Węgry) • Harel Skaat (Izrael) • Hayley Westenra (Nowa Zelandia) • Írafár (Islandia) • Marie-Mai (Kanada) • Miro Jaroš (Słowacja) • Nevena (Bułgaria) • Rebeca (Andora) • Roger Cicero (Niemcy) • Silvia Salemi (San Marino) • Tarja Turunen (Finlandia) • Tuana (Rosja) • Yuna Ito (Japonia)
Zdyskwalifikowani1: brak
12 Stones (USA) • Acento Latino (Kuba) • Angra (Brazylia) • Beduk (Turcja) • Belle Perez (Belgia) • Christophe Willem (Monako) • Diego González (Meksyk) • Electro Team (Chorwacja) • Heather Headley (Trynidad i Tobago) • Jolin Tsai (Chiny) • Kristina (Słowenia) • Mher Mesropyan (Armenia) • Putri Norizah & Hans Anwar (Brunei) • Tina Karol (Ukraina)
Zdyskwalifikowani1: brak
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Mumiy Troll (Rosja) • See-Saw (Japonia) • Rita Kleinstein (Iran)
Abra (Polska) • Billy Crawford (Filipiny) • Charlotte Nilsson (Szwecja) • Cirque Du Soleil (Kanada) • DJ Lhasa (Włochy) • Goya (Polska) • Írafár (Islandia) • Jolanta Fraszyńska (Polska) • Katya Nechaeva (Rosja) • Killer (Finlandia) • Lene Marlin (Norwegia) • Manau (Francja) • Mum (Islandia) • Natasha St-Pier (Kanada) • Niccolo Fabi (Włochy) • Paola & Chiara (Włochy) • Rozmarinke (Słowenia) • Ruslana (Ukraina) • Sertab Erener (Turcja) • Stratovarius (Finlandia) • VIA GRA (Rosja) • Virgin (Polska) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Bay City Rollers (Wielka Brytania) • Eugenia Vlasova (Ukraina) • Leila K. (Szwecja) • Łzy (Polska) • Overground (Niemcy) • Patrick Nuo (Szwajcaria) • Paweł Jankowski (Polska) • Piotr Bukartyk (Polska) • Priscilla (Francja) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sistars (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Varvara (Rosja) • Sarek (Szwecja) • Dino Merlin & Ivana Banfić (Serbia)
Analog (Polska) • Dana International (Izrael) • Dimitris Korgialas & Katerina Moutsatsou (Grecja) • Dino Merlin (Bośnia i Hercegowina) • Edvin Marton (Węgry) • Elli (Niemcy) • Groovehouse (Węgry) • Isgaard (Niemcy) • Jennifer Love Hewitt (USA) • Kelly Clarkson (USA) • Krezip (Holandia) • Lara Fabian (Belgia) • Michalis Hatzigiannis (Cypr) • Michał Kwiatkowski (Polska) • Paola & Chiara (Włochy) • Rosenstolz (Niemcy) • Ruslana (Ukraina) • Sandra Dahlberg (Szwecja) • Ska P (Hiszpania) • The 411 (Wielka Brytania) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Alicja Janosz (Polska) • Almina (Niemcy) • Amanda Lear (Francja) • Björk (Islandia) • Cali (Francja) • Carola (Szwecja) • Darlene Love (USA) • Dido (Wielka Brytania) • Frida & Jon Lord (Norwegia) • Írafár (Islandia) • Laura Pausini (Włochy) • Lena Ph (Szwecja) • Letters To Cleo (USA) • Natacha Atlas (Belgia) • t.A.T.u. (Rosja) • Teona Dolnikova (Rosja) • The Corrs (Irlandia) • Tigra (Polska) • Virgin (Polska) • Zbigniew Preisner (Polska) • Zemfira (Rosja) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Jeanette Biedermann (Niemcy) • Romantic (Węgry)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
3. WSC: Írafár • 4. WSC: Írafár • 5. WSC: Sálin • 6. WSC: Í svörtum fötum • 7. WSC: Kalli Bjarni • 8. WSC: Ampop • 9. WSC: Birgitta & Jónsi • 10. WSC: Jeff Who? • 11. WSC: Páll Óskar • 12. WSC: Í svörtum fötum • 14. WSC: Írafár • 15. WSC: Björk • 16. WSC: Jeff Who? • 17. WSC: Yohanna • 19. WSC: Jónsi • 20. WSC: Bloodgroup • 21. WSC: Merzedes Club • 25. WSC: Hera Björk • 28. WSC: GusGus • 32. WSC: Of Monsters and Men • 33. WSC: Greta Salome • 44. WSC: Guðrún Árný Karlsdóttir