Żeljko Joksimović urodzony w 20 kwietnia 1972 roku w Belgradzie.
Biografia[]
Od najmłodszych lat interesował się muzyką, a już w wieku 12 lat zdobył swoją pierwsza międzynarodową nagrodę w Paryżu. Kiedy w 2000 roku podpisał kontrakt z wytwórnią 'City Records' rozpoczęła się jego wielka kariera. Triumf pierwszego albumu Željka nie był dla nikogo zaskoczeniem, gdyż w latach 1998-2000 zdobywał nagrody na międzynarodowych oraz krajowych festiwalach. O wiele wcześniej poznała go publiczność festiwalu 'Beogradsko proleće', choć głównie jako kompozytora, a nie wykonawcę nagradzanych utworów. Pod koniec 2000 roku 'City Records' ogłosiło album Željka Joksimovića najlepiej sprzedającym się albumem roku, a wiele piosenek z tej płyty przez wiele tygodni znajdowało się na pierwszych miejscach radiowych i telewizyjnych list przebojów. W tym samym roku aż w trzech plebiscytach został ogłoszony Piosenkarzem Roku. Kolejny wielki sukces przyniósł mu udział w festiwalu Beovizija w 2004 roku gdzie zdobył pierwsze miejsce z popowo - etniczną balladą Lane moje, dało mu to przepustkę do udziału w konkursie Eurowizji.
Eurowizja[]
W roku 2004 reprezentował Serbię i Czarnogórę na konkursie Eurowizji. Wykonywał piosenkę "Lane Moje", dzięki której awansował do finału, zajmując wysokie 2 miejsce.
W roku 2012 ponownie wystąpił na Eurowizji reprezentując Serbię. Wykonywał wówczas piosenkę "Nije Ljubav Stvar", dzięki której także awansował do finału i zajął wysokie 3 miejsce.
Albumy[]
- 2000: Željko Joksimović
- 2001: Rintam
- 2002: 111
- 2003: The Best Of
- 2004: Lane moje - Maxi singel
- 2004: Leđa o leđa - Maxi singel
- 2005: I live my life for you
- 2005: Ima nešto u tome što me nećeš
Udział w Worldvision Song Contest[]
Reprezentant Serbii na 12. Worldvision Song Contest. Piosenka "Jos ne svice rujna zora" w półfinale B zajęła 10 miejsce zdobywając 47 punktów i nie awansowała do finału.
Poprzednik Ceca |
Reprezentant Serbii na 12. Worldvision Song Contest |
Następca Marija Serifović |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
5. IFP | Ledja o ledja | Eurowizja.prv.pl | 10 miejsce |
6. IFP | Varnice | Eurowizja 2003 Blog | 21 miejsce |
6. IFP | 9 Dana, 9 Noci | Carlos | Półfinał |
7. IFP | Supermen (wspólnie z Dino Merlin) | Arcadio | 2 miejsce |
9. IFP | Mila Moja | raand | Półfinał |
Julie (Dania) Rovena Dilo (Albania) Lorca (Andora)
Alexz Johnson (Kanada) • Angelica Agurbash (Białoruś) • Anna Abreu (Finlandia) • Chenoa (Argentyna) • Csézy (Węgry) • David Jordan (Wielka Brytania) • Delta Goodrem (Australia) • Dj Project (Rumunia) • Doda (Polska) • Doruntina (Norwegia) • Ella (Łotwa) • Emmanuel Moire (Francja) • Evanescence (USA) • Í svörtum fötum (Islandia) • La Quinta Estación (Hiszpania) • Luca Dirisio (Włochy) • M.I.A. (Sri Lanka) • Maraljingoo (Mongolia) • Paolo Meneguzzi (Szwajcaria) • Silva Hakobyan (Armenia) • Svetlana Svetikova (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Zdob şi Zdub (Mołdawia)
Brick & Lace (Jamajka) • Carine Davis & Victor Barange (Monako) • Clannad (Irlandia) • Dr.Bombay (Indie) • Gaitana (Ukraina) • Heart Evangelista (Filipiny) • Ivana (Bułgaria) • Jan Smit (Holandia) • Lucy Diakovska (Niemcy) • Maaya Sakamoto (Japonia) • Markoolio & Hakan Hemlin (Szwecja) • Nadia Batson (Trynidad i Tobago) • Sebnem Ferah (Turcja) • SMS – Samir Mujagic (Bośnia i Hercegowina) • Tahsan (Bangladesz) • Toše Proeski (Macedonia) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Dragonforce (Chiny) • Mory Kante (Gwinea)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Mumiy Troll (Rosja) • See-Saw (Japonia) • Rita Kleinstein (Iran)
Abra (Polska) • Billy Crawford (Filipiny) • Charlotte Nilsson (Szwecja) • Cirque Du Soleil (Kanada) • DJ Lhasa (Włochy) • Goya (Polska) • Írafár (Islandia) • Jolanta Fraszyńska (Polska) • Katya Nechaeva (Rosja) • Killer (Finlandia) • Lene Marlin (Norwegia) • Manau (Francja) • Mum (Islandia) • Natasha St-Pier (Kanada) • Niccolo Fabi (Włochy) • Paola & Chiara (Włochy) • Rozmarinke (Słowenia) • Ruslana (Ukraina) • Sertab Erener (Turcja) • Stratovarius (Finlandia) • VIA GRA (Rosja) • Virgin (Polska) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Bay City Rollers (Wielka Brytania) • Eugenia Vlasova (Ukraina) • Leila K. (Szwecja) • Łzy (Polska) • Overground (Niemcy) • Patrick Nuo (Szwajcaria) • Paweł Jankowski (Polska) • Piotr Bukartyk (Polska) • Priscilla (Francja) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sistars (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Varvara (Rosja) • Sarek (Szwecja) • Dino Merlin & Ivana Banfić (Serbia)
Analog (Polska) • Dana International (Izrael) • Dimitris Korgialas & Katerina Moutsatsou (Grecja) • Dino Merlin (Bośnia i Hercegowina) • Edvin Marton (Węgry) • Elli (Niemcy) • Groovehouse (Węgry) • Isgaard (Niemcy) • Jennifer Love Hewitt (USA) • Kelly Clarkson (USA) • Krezip (Holandia) • Lara Fabian (Belgia) • Michalis Hatzigiannis (Cypr) • Michał Kwiatkowski (Polska) • Paola & Chiara (Włochy) • Rosenstolz (Niemcy) • Ruslana (Ukraina) • Sandra Dahlberg (Szwecja) • Ska P (Hiszpania) • The 411 (Wielka Brytania) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Alicja Janosz (Polska) • Almina (Niemcy) • Amanda Lear (Francja) • Björk (Islandia) • Cali (Francja) • Carola (Szwecja) • Darlene Love (USA) • Dido (Wielka Brytania) • Frida & Jon Lord (Norwegia) • Írafár (Islandia) • Laura Pausini (Włochy) • Lena Ph (Szwecja) • Letters To Cleo (USA) • Natacha Atlas (Belgia) • t.A.T.u. (Rosja) • Teona Dolnikova (Rosja) • The Corrs (Irlandia) • Tigra (Polska) • Virgin (Polska) • Zbigniew Preisner (Polska) • Zemfira (Rosja) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Jeanette Biedermann (Niemcy) • Romantic (Węgry)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Maarja (Estonia) • Dino Merlin & Żeljko Joksimović (Bośnia i Hercegowina) • Katarzyna Rzadkosz (Polska)
Andrea (Chorwacja) • Antique (Grecja) • Darin (Szwecja) • Fettes Brot (Niemcy) • Florent Pagny (Francja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Helena Vondrackova (Czechy) • Jessica Folcker (Szwecja) • Julie Zenatti (Francja) • Kećup & Monika Absolonová (Czechy) • Monika Brodka (Polska) • Mylene Farmer (Kanada) • Nanne Grönvall (Szwecja) • Nelina (Bułgaria) • Romeo Clive (Estonia) • Sandrine Francois (Francja) • Shirley Clamp (Szwecja) • Thalia (Meksyk) • Tisuby & Georgina (Wenezuela) • Toše Proeski (Macedonia) • Varvara (Rosja) • VIA GRA & Valerij Meladze (Rosja)
Agnetha Faltskog (Szwecja) • Alcazar (Szwecja) • Anastacia (USA) • Ania Dąbrowska (Polska) • Anna Vissi (Cypr) • Bebe (Hiszpania) • Bjelo Dugme (Bośnia i Hercegowina) • Bob Marley & The Wailers (Jamajka) • Cardinals (Estonia) • Fabrika (Rosja) • Fler (Niemcy) • Joana Zimmer (Niemcy) • Karmen Stavec (Słowenia) • Krzysztof Krawczyk (Polska) • Lena Philipsson (Szwecja) • Luis Ejlli (Albania) • Marek Andrzejewski (Polska) • Mc Pele (Brazylia) • Mia Aegerter (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Patrycja Markowska (Polska) • Patryk Smolarek (Polska) • Rita Guerra (Portugalia) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sharona & Daniela Pik (Izrael) • Shpat Kasapi (Macedonia) • Sumptuastic (Polska) • Tori Amos (USA) • Trans-Siberian Orchestra (USA) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Whirpool Production (Niemcy) • William So (Chiny)
Zdyskwalifikowani1: Ksenija (Łotwa) • Lotta Engberg (Szwecja) • Marysia Sadowska (Polska) • Natalie Imbruglia (Australia) • Noir désir (Francja)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Tina Karol (Ukraina) • Velvet (Szwecja) • Helena Paparizou (Grecja)
4 United (Niemcy) • BWO (Szwecja) • Camilla Brinck (Szwecja) • Clemence (Francja) • DA BUZZ (Szwecja) • Diamondz (Izrael) • Emre Altug (Turcja) • Evan (Szwecja) • Giorgos Mazonakis (Grecja) • Goya (Polska) • Ivana Jordan (Serbia) • Julia Savicheva (Rosja) • Lorie (Francja) • Ludovic Delamoga (Francja) • Magazin (Chorwacja) • Maya Buskila (Izrael) • Naiara (Hiszpania) • Nexus (Estonia) • Olga Szomańska (Polska) • The Rasmus (Finlandia) • The Servant (Wielka Brytania) • Toronto (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Akcent (Rumunia) • Amel Bent (Francja) • Ana Cvetkovic (Serbia) • Avraam Russo (Rosja) • Bajm (Polska) • Banaroo (Niemcy) • Belle Perez (Belgia) • Blackmore`s Night (USA) • Crystal (Węgry) • Despina Vandi (Grecja) • Dokaka (Japonia) • Eliza Carthy (Wielka Brytania) • Emma Andersson (Szwecja) • Emmanuel Moire (Francja) • Eva Cassidy (USA) • Faith Evans (USA) • Frida (Dania) • Frou Frou (Wielka Brytania) • Goya (Polska) • Gunesh (Białoruś) • Helena Paparizou (Grecja) • Hilary Duff (USA) • Hot Banditoz (Niemcy) • Í svörtum fötum (Islandia) • Ilona Mitracey (Francja) • Ishida Yuoko (Japonia) • Ivana Brkić (Chorwacja) • Jenifer (Francja) • Justyna Steczkowska (Polska) • Kayah & Polucjanci (Polska) • Kim Wilde (Wielka Brytania) • Lamb (Wielka Brytania) • Lee Ryan (Wielka Brytania) • Leslie (USA) • Lilith (Polska) • Madredeus (Portugalia) • Maria Isabel (Hiszpania) • Marina Lima (Brazylia) • Mariza Ikonomi (Albania) • Merche (Hiszpania) • Michalina Talaśka (Polska) • Mieczysław Szcześniak (Polska) • Monica Naranjo (Hiszpania) • Muse (Wielka Brytania) • Natalia Oreiro (Urugwaj) • Natalia Podolskaja (Białoruś) • Nicola (Rumunia) • Niels Van Gogh (Niemcy) • Nigel Kennedy (Wielka Brytania) • Nun (Polska) • Phil Collins (Wielka Brytania) • Queentastic (Norwegia) • Rednex (Szwecja) • Sarah Connor (Niemcy) • Sasa Lendero (Słowenia) • Shiri Maimon (Izrael) • Sibel Tuzun (Turcja) • Spice Girls (Wielka Brytania) • Sweetbox (Niemcy) • Tatu (Rosja) • The Rubettes (Wielka Brytania) • Valeria (Rosja) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Vicky Leandros (Grecja) • Vitas (Rosja) • Voltai (Rosja) • Yamboo (Niemcy) • Yiannis Kotsiras (Grecja) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Djs at work (Niemcy) • Fall Out Boy (USA) • Hilary Duff (USA) • Igor Vukojevic (Bośnia i Hercegowina) • Jaromír Nohavica (Czechy) • Roisin Murphy (Irlandia)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
6. WSC: Aca Lukas • 8. WSC: Slavica Cukteras • 9. WSC: Marija Serifović • 10. WSC: Ivana Jordan • 11. WSC: Ceca • 12. WSC: Żeljko Joksimović • 13. WSC: Marija Serifović • 15. WSC: Jelena Tomasević • 16. WSC: Natasa Bekvalac • 17. WSC: Aleksandra Radović • 18. WSC: Darko Radovanovic & Ivana Selakov • 19. WSC: Marija Serifović • 20. WSC: Genta Ismajli • 21. WSC: Milan Stanković • 22. WSC: Beauty Queens • 23. WSC: Jovana Nikolić • 26. WSC: Slađa Delibašić • 27. WSC: Jelena Karleusa • 28. WSC: Kaya • 29. WSC: Sasa Kovacevic • 30. WSC: Ana Perisic • 32. WSC: Aleksandra Radović • 38. WSC: Nevena Bozovic • 44. WSC: Jelena Tomašević • 45. WSC: Aleksandra Radović