Charlotte Perrelli, Charlotte Nilsson (urodzona Anna Jenny Charlotte Nilsson w Hovmantorp koło Växjö, 7 października 1974) - szwedzka piosenkarka i artystka. Jest najbardziej znana jako reprezentantka Szwecji i zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 roku w Jerozolimie z piosenką "Take Me to Your Heaven" (pol. Zabierz mnie do swojego nieba).
Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[]
W 2008 roku zdecydowała się na powrót do konkursu, wygrywając szwedzkie eliminacje (Melodifestivalen) 15 marca z piosenką "Hero" (pol. Bohater) i reprezentowała Szwecję w finale Konkursie Piosenki Eurowizji 2008 w Belgradzie 24 maja 2008 gdzie zajęła 18 miejsce z 47 punktami. Na uwagę zasługuje fakt, iż piosenka Perrelli faktycznie zajęła 12. miejsce w drugim półfinale, choć tylko 10 piosenek miało przejść do ścisłego finału. Ze względu na nową regułę (9 piosenek wybranych przez głosowanie telewidzów i 1 przez jury z każdego półfinału przechodzi do finału) Perrelli otrzymała właśnie taką "dziką kartę" od jury.
Kariera[]
8 sierpnia 2008 roku Charlotte wystąpiła w konkursie Sopot Hit Festiwal, gdzie zajęła 5. miejsce wykonując piosenkę "Hero". W Polsce zostały wydane jej dwie płyty: "I Write You a Lovesong" (1999) oraz "Hero" (2008).
Życie prywatne[]
W 2004 roku poślubiła Nicolego Perrelli. Ma siostrę Kinę.
Udział w Worldvision Song Contest[]
Charlotte Perrelli została reprezentantką Szwecji na 14. Worldvision Song Contest. Wykonała ona piosenkę "Bullet", która szybko stała się faworytką uczestników, a w finale zostało to potwierdzone zwycięstwem w konkursie. Szwecja sięgnęła trzeci raz w historii po Grand Prix.
Poprzednik Planeta |
Zwycięzca Worldvision Song Contest Jesień 2008 |
Następca Sanna Nielsen |
Poprzednik Ana Johnsson |
Reprezentant Szwecji na 14. Worldvision Song Contest |
Następca Sanna Nielsen |
Poprzednik Hooverphonic |
Reprezentant Belgii na 28. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Charlotte wystawiła aż trzy swoje piosenki na IFP. Dwie z nich awansowały do finału zajmując miejsca w TOP 15.
Edycja | Uczestnik | Jako | Tytuł piosenki | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|
5. IFP | Poland Online | Charlotte Nilsson | Damn you | 8 | 74 |
12. IFP | kamilb | Charlotte Perrelli | Where were you | 13 | 127 |
13. IFP | bzyk15 | Charlotte Perrelli | All by myself | Półfinał |
1. WSC: NOX • 2. WSC: Bonnie Tyler & Kareen Antonn • 3. WSC: Helena Paparizou • 4. WSC: Belle Perez • 5. WSC: Marie Serneholt • 6. WSC: Fame • 7. WSC: Crystal • 8. WSC: Krypteria • 9. WSC: Lena Park • 10. WSC: Xandria • 11. WSC: Linda Kiraly • 12. WSC: Julie • 13. WSC: Planeta • 14. WSC: Charlotte Perrelli • 15. WSC: Sanna Nielsen • 16. WSC: Natalia Barbu • 17. WSC: Maya Buskila • 18. WSC: Diana Navarro • 19. WSC: Alexandra Burke • 20. WSC: Matt Dusk • 21. WSC: Marina and the Diamonds • 22. WSC: Saint Vox • 23. WSC: Soma Manuchar • 24. WSC: Bereczki Zoltan • 25. WSC: Racz Gergo • 26. WSC: Giorgia • 27. WSC: Nikki Kavanagh • 28. WSC: Anjulie • 29. WSC: Darin • 30. WSC: Adam Lambert • 31. WSC: Neda Parmac • 32. WSC: Emerentia • 33. WSC: Marco Mengoni • 34. WSC: DonkeyBoy • 35. WSC: Ruth Lorenzo • 36. WSC: Vandroya • 37. WSC: Sophia Del Carmen • 38. WSC: Ruth Lorenzo • 39. WSC: Mary N'Diaye • 40. WSC: Nabiha • 41. WSC: Zella Day • 42. WSC: Rachel Platten • 43. WSC: Mika • 44. WSC: Elisa • 45. WSC: Wanessa • 46. WSC: Molly Pettersson Hammar • 47. WSC: Samantha Jade & Cyrus • 48. WSC: Claudio Capéo • 49. WSC: Kristina Maria
WSC Celebration: Bonnie Tyler & Kareen Antonn • WSC Celebration 2010: Linda Kiraly • WSC Celebration 2012: Giorgia
Charlotte Perrelli (Szwecja) Pauline (Francja) Berkani (Albania)
Aiste Pilvelyte (Litwa) • Amel Bent (Maroko) • Amy Macdonald (Wielka Brytania) • Anna Vissi (Cypr) • Christine Guldbrandsen (Norwegia) • Closterkeller (Polska) • David Bisbal (Hiszpania) • Elli Kokkinou (Grecja) • Erre XI (Portoryko) • Gabi Toth (Węgry) • Harel Skaat (Izrael) • Hayley Westenra (Nowa Zelandia) • Írafár (Islandia) • Marie-Mai (Kanada) • Miro Jaroš (Słowacja) • Nevena (Bułgaria) • Rebeca (Andora) • Roger Cicero (Niemcy) • Silvia Salemi (San Marino) • Tarja Turunen (Finlandia) • Tuana (Rosja) • Yuna Ito (Japonia)
Zdyskwalifikowani1: brak
12 Stones (USA) • Acento Latino (Kuba) • Angra (Brazylia) • Beduk (Turcja) • Belle Perez (Belgia) • Christophe Willem (Monako) • Diego González (Meksyk) • Electro Team (Chorwacja) • Heather Headley (Trynidad i Tobago) • Jolin Tsai (Chiny) • Kristina (Słowenia) • Mher Mesropyan (Armenia) • Putri Norizah & Hans Anwar (Brunei) • Tina Karol (Ukraina)
Zdyskwalifikowani1: brak
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
TOP 3 |
Anjulie (Kanada) • Kate Ryan & Charlotte Perrelli (Belgia) • Brian Joo & Jade Valerie (Korea Południowa) |
Finaliści |
Aelyn (Ukraina) • Artjom Savitski (Estonia) • David Deyl (Czechy) • Delta Goodrem (Australia) • Eshet Chayil (Izrael) • Fabrizio Campanelli & Dorotea Mele (San Marino) • Guano Apes (Niemcy) • GusGus (Islandia) • Industry (Irlandia) • Kristina (Słowacja) • Lena Katina (Rosja) • Little Majorette (Szwecja) • Lora (Rumunia) • M.A.N.I. (Monako) • Nadia Ali (Pakistan) • Rasmus Thude (Dania) • TAL (Francja) • The Saturdays (Wielka Brytania) • Tone Damli (Norwegia) • UnSun (Polska) |
Półfinaliści |
Alexander Rybak (Białoruś) • Bojan Marovic (Czarnogóra) • Cher (USA) • Göksel (Turcja) • Jasmin (Ghana) • Jurga (Litwa) • Kaya (Serbia) • The Naked And Famous (Nowa Zelandia) • Tom Dice (Luksemburg) • Trackshittaz (Austria) • Trijntje Oosterhuis (Holandia) |
Dyskwalifikacje przed konkursem | |
Dyskwalifikacje w Półfinale |
Jane Zhang (Chiny) • Pia Toscano (Włochy) |
Mumiy Troll (Rosja) • See-Saw (Japonia) • Rita Kleinstein (Iran)
Abra (Polska) • Billy Crawford (Filipiny) • Charlotte Nilsson (Szwecja) • Cirque Du Soleil (Kanada) • DJ Lhasa (Włochy) • Goya (Polska) • Írafár (Islandia) • Jolanta Fraszyńska (Polska) • Katya Nechaeva (Rosja) • Killer (Finlandia) • Lene Marlin (Norwegia) • Manau (Francja) • Mum (Islandia) • Natasha St-Pier (Kanada) • Niccolo Fabi (Włochy) • Paola & Chiara (Włochy) • Rozmarinke (Słowenia) • Ruslana (Ukraina) • Sertab Erener (Turcja) • Stratovarius (Finlandia) • VIA GRA (Rosja) • Virgin (Polska) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Bay City Rollers (Wielka Brytania) • Eugenia Vlasova (Ukraina) • Leila K. (Szwecja) • Łzy (Polska) • Overground (Niemcy) • Patrick Nuo (Szwajcaria) • Paweł Jankowski (Polska) • Piotr Bukartyk (Polska) • Priscilla (Francja) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sistars (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Adrianna Biedrzyńska (Polska) • Crystal (Węgry) • Patrycja Markowska (Polska)
Aleksander With (Norwegia) • Ani Lorak (Ukraina) • Anthony Callea (Australia) • Bebe Lilly (Polska) • Charlotte Perrelli (Szwecja) • Dimana (Bułgaria) • Edurne (Hiszpania) • Elli Kokkinou (Grecja) • Jean-Jacques Goldman (Francja) • Julia Savicheva (Rosja) • Lejla Hot (Serbia) • Mosqitoo (Polska) • Patrick Fiori (Francja) • Páll Óskar (Islandia) • Pierrick Lilliu (Francja) • Roch Voisine (Kanada) • Saosin (USA) • Sarah Dawn Finer (Szwecja) • Shayne Ward (Wielka Brytania) • Shimai (Hiszpania) • Sonata Arctica (Finlandia) • Zazie (Francja)
Barbara Hascakova (Słowacja) • Betül Demir (Turcja) • Chimène Badi (Francja) • Damian Aleksander (Polska) • Deepest Blue (Wielka Brytania) • Diana King (Jamajka) • Dulce Pontes (Portugalia) • Epica (Holandia) • Go Girl (Japonia) • Gokhan Ozen (Turcja) • Greenskeepers & Colette (USA) • Harry Kain (Polska) • Jonathan Cerrada (Francja) • Kravt (Polska) • Laam (Francja) • Lifehouse (USA) • Lola Ponce (Argentyna) • Lunatica (Szwajcaria) • Murat Boz (Turcja) • Nemesis (Korea Południowa) • Poets of the Fall (Finlandia) • Porcelain and the Tramps (USA) • Rihanna (Barbados) • Sandy (Niemcy) • September (Szwecja) • Sibel Can & Tarkan (Turcja) • Sofi Marinova (Bułgaria) • Soraya Arnelas (Hiszpania) • Superbus (Francja) • Tata Bojs (Czechy) • Toše Proeski (Macedonia) • Vanessa Hudgens & Zac Efron (USA) • Zosia Nowakowska (Polska)
Emmy Rossum (USA) • Georgina Tarasiuk (Polska) • Goca Trzan & Al' Dino (Serbia)
Anthony Callea (Australia) • Céline Dion (Kanada) • Chi-li (Rosja) • Deen (Bośnia i Hercegowina) • Despina Vandi (Grecja) • Edyta Górniak (Polska) • Eimear Quinn (Irlandia) • Eleftheria Arvanitaki (Grecja) • Iryna Bilyk (Ukraina) • Ivana Radovniković (Chorwacja) • Jenni Vartiainen (Finlandia) • Kat DeLuna feat. Shaka Dee (USA) • Kwan (Finlandia) • Laura And The Lovers (Litwa) • Leona Lewis (Wielka Brytania) • Michał Gasz (Polska) • Nolwenn Leroy (Francja) • Regev (Izrael) • Sergey Lazarev (Rosja) • Stare Dobre Małżeństwo (Polska) • Unite (Dania) • Vitaa (Francja)
30 Seconds To Mars (USA) • Angtoria (Wielka Brytania) • Azis & Malina (Bułgaria) • Balkan Electrique (Polska) • Bond (Wielka Brytania) • Calogero (Francja) • Charlotte Perrelli (Szwecja) • Czesław Śpiewa (Polska) • Finger Eleven (Kanada) • Il Divo feat. Toni Braxton (Włochy) • Irina Dubcova (Rosja) • Jason Mraz (USA) • Jenifer (Francja) • Kapela Ze Wsi Warszawa (Polska) • Klaxons (Wielka Brytania) • Luna (Serbia) • Måns Zelmerlöw (Szwecja) • Marina (Polska) • Marta Sanchez (Hiszpania) • Melissa M (Francja) • Morandi (Rumunia) • Nelly feat. Fergie (USA) • Oliver Shanti (Niemcy) • Seeed (Niemcy) • Sila (Turcja) • The Veronicas (Australia) • Vitaliy Kozlovskiy (Ukraina)
1. WSC: Kate Ryan • 3. WSC: Kate Ryan • 4. WSC: Belle Perez • 5. WSC: Plastic Bertrand • 6. WSC: Sylver • 7. WSC: Kate Ryan • 10. WSC: Hooverphonic • 11. WSC: Belle Perez • 13. WSC: Lara Fabian • 14. WSC: Belle Perez • 16. WSC: Natalia Druyts • 18. WSC: Xandee • 21. WSC: Hooverphonic • 25. WSC: Tom Dice & Elisa Tovati • 27. WSC: Hooverphonic • 28. WSC: Kate Ryan & Charlotte Perrelli • 33. WSC: Stromae • 35. WSC: Ozark Henry feat. Amaryllis Uitterlinden • 39. WSC: Roberto Bellarosa • 48. WSC: Loïc Nottet
1. WSC: Sarek • 2. WSC: Amy Diamond • 3. WSC: Abba • 4. WSC: A*Teens • 5. WSC: Marie Serneholt • 6. WSC: Fame • 7. WSC: Bosson • 8. WSC: BWO • 9. WSC: Daniel Lindström • 10. WSC: Evan • 11. WSC: Nouveau Riche • 12. WSC: Markoolio & Hakan Hemlin • 13. WSC: Ana Johnsson • 14. WSC: Charlotte Perrelli • 15. WSC: Sanna Nielsen • 16. WSC: Roger Pontare • 17. WSC: Sandra Dahlberg • 18. WSC: Takida • 19. WSC: Hardcore Superstar • 20. WSC: Sara Löfgren • 21. WSC: Anna Bergendahl • 22. WSC: Erik Grönwall • 23. WSC: Robyn • 24. WSC: Linda Pritchard • 25. WSC: Jenny Berggren • 27. WSC: Ola • 28. WSC: Little Majorette • 29. WSC: Darin • 30. WSC: Alex Saidac • 31. WSC: Rebound! • 32. WSC: Emerentia • 33. WSC: Miriam Bryant • 34. WSC: Zara Larsson • 35. WSC: Zucchini Drive • 36. WSC: Emerentia • 37. WSC: Emilia de Poret • 38. WSC: Linda Pritchard • 39. WSC: Carola • 40. WSC: Nervous Nellie ft. Paloma Faith • 41. WSC: Ola Svensson • 44. WSC: Molly Sandén • 46. WSC: Molly Pettersson Hammar • 47. WSC: Miriam Bryant