Elena Risteska | |
Imię i nazwisko | Elena Risteska |
Data i miejsce urodzenia | 27 kwietnia 1986 Macedonia, Skopje |
Zawód | piosenkarka |
Aktywność | 2002-nadal |
Wytwórnia płytowa | M2 Production |
Strona internetowa |
Elena Risteska, maced. Елена Ристеска (ur. 27 kwietnia 1986 w Skopje) – macedońska piosenkarka, reprezentantka Macedonii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006.
Swoją popularność Risteska zawdzięcza programowi typu reality show Play – Search For A Star, który jest macedońskim odpowiednikiem polskiej Drogi do gwiazd. Pierwszy singel artystki to "Ona drugoto", który stał się hitem w Macedonii. Jej pierwszy album to Den i Nok', który zawiera piosenki, które osiągnęły sukces we wszystkich krajach bałkańskich.
4 marca 2006 Risteska z piosenką "Ninanajna" wygrała macedońskie eliminacje do Eurowizji 2006. Piosenka została wyprodukowana przez Darko Dimitrova, a słowa ułożył Rade Vrčakovski. Utwór należy do muzyki pop, ale zawiera elementy rhythm and blues, disco i muzyki tanecznej.
Udział w Worldvision Song Contest[]
Starty w Worldvision Song Contest | |||
6. WSC | Dyskwalifikacja | Ona drugoto (Tikey) | — |
8. WSC | 12. miejsce | Ljubav nije za nas (Matju) | 78 |
11. WSC | Półfinał | Pobeda za nas (Matju) | 51 |
18. WSC | 12. miejsce | Usni kako temno mastilo (Adriann) | 102 |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Macedonii na 6. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Macedonii na 8. Worldvision Song Contest |
Następca Tamara Todevska |
Poprzednik Robert Bilbilov |
Reprezentant Macedonii na 11. Worldvision Song Contest |
Następca Toše Proeski |
Poprzednik Sibel |
Reprezentant Macedonii na 18. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
10. IFP | Vo tvojot svet | Matju | Półfinał |
17. IFP | Nemozam | Coul | 15 miejsce |
20. IFP | Najdobro do sega (wspólnie z Lambe Alabakovski | katani | Półfinał |
TOP 3 |
Fame (SWE) • Rammstein & t.A.T.u. (DEU) • Gigi D'Alessio & Anna Tatangelo (ITA) |
Finaliści |
Aca Lukas (SRB) • Alka Vucic (HRV) • Ayumi Hamasaki (JPN) • Cascada (GBR) • Cristian Castro (MEX) • Fergie (USA) • Í svörtum fötum (ISL) • Ines (EST) • Julia Savicheva (RUS) • M2M (NOR) • Marcela Morelo (ARG) • Mercy Myra (KEN) • Nicola (ROU) • Pascal Obispo & Melissa Mars (FRA) • Romantic (HUN) • Sakis Rouvas (GRC) • Sylver (BEL) • Wanessa Camargo (BRA) |
Półfinaliści |
Alba & Marta (ESP) • Azerbaycan (AZE) • Diana Karazon (JOR) • Luis Fonsi (PRI) |
Dyskwalifikacje w finale |
Athena (TUR) • Cameron Cartio (IRN) • Lauris Reiniks & Maarja (LVA) |
Dyskwalifikacje w półfinale |
Blero (ALB) • Carlos Baute (VEN) • Elena Risteska (MKD) • Gosia Andrzejewicz (POL) • Nightwish (FIN) • Rogue Traders (AUS) |
Krypteria (Korea Południowa) Superbus (Francja) KariZma (Bułgaria)
Ampop (Islandia) • Anna Tatangelo (Włochy) • Assorti (Rosja) • Berksan (Turcja) • BWO (Szwecja) • Declan (Wielka Brytania) • Desperado (Węgry) • Diana Lucas & Bambino (Portugalia) • Elena Risteska & Regina (Macedonia) • Eyal Golan (Izrael) • Faye Wong (Chiny) • Hania Stach (Polska) • Juanita Du Plessis (PRA) • Lordi (Finlandia) • Luis Fonsi (Portoryko) • Marion Raven (Norwegia) • Natalia (Hiszpania) • Nusa Derenda (Słowenia) • Oli P (Niemcy) • Rihanna & Ne-Yo (Barbados) • Slavica Cukteras (Serbia) • T-Rio (Brazylia) • Toby Emerson & Freda (Kanada) • Within Temptation (Holandia) • Yolanda Adams (USA) • YUI (Japonia)
Zdyskwalifikowani1: Ramy Ayash (Liban)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Linda Kiraly (Węgry) Natasha Bedingfield (Wielka Brytania) Samer Issa & Martina Balogova (Czechy)
Adrianna Biedrzyńska (Polska) • Alejandro Fuentes (Norwegia) • Alenka Gotar (Słowenia) • Amerie (Stany Zjednoczone) • Belle Perez (Belgia) • Ceca (Serbia) • Destra Garcia (Trynidad i Tobago) • FIR (Chiny) • In-Mood & Juliette (Niemcy) • JoSH (Kanada) • Kiora (Bułgaria) La Nouvelle Star (Francja) • Laura Pausini (Włochy) • Lullacry (Finlandia) • Michalis Hatzigiannis (Grecja) • Nouveau Riche (Szwecja) • Operacion Triunfo 2006 (Hiszpania) • Sharleen Spiteri & Rammstein (Malta) • Thalia (Meksyk) • Vanessa Mae (Singapur) • Zarema (Turcja) • Zehava Ben (Izrael)
Zdyskwalifikowani1: Brak
Alma Cardzic (Bośnia i Hercegowina) • Ayumi Hamasaki (Japonia) • Blero (Albania) • Darine (Liban) • Elena Risteska & Emil Arsov (Macedonia) • Evridiki (Cypr) • Fiamma Fumana (San Marino) • Infernal (Dania) Iryna Bilyk (Ukraina) • Kal Ho Naa Ho (Indie) • Krypteria (Korea Południowa) • La India & Ivy Queen (Portoryko) • Nelly Furtado (Portugalia) • Nina Badrić (Chorwacja) • Páll Óskar (Islandia) • Petra Berger (Holandia) • Salome de Bahia (Brazylia) • Sirusho (Armenia)
Zdyskwalifikowani2: DJ Ötzi (Austria) • Valerij Meladze & VIA GRA (Rosja)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
2 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale
Diana Navarro (Hiszpania) Superbus (Francja) Serebro (Rosja)
Ania (Włochy) • Annet Artani (Cypr) • Antonija Šola (Chorwacja) • Avrora (Ukraina) • Berkan (Albania) • Bleak & Ana Johnsson (Finlandia) • Cassandra Steen & Adel Tawil (Luksemburg) • Cassie Davis (Australia) • Darko Radovanovic & Ivana Selakov (Serbia) • Demi Lovato (USA) • Dino Merlin (Bośnia i Hercegowina) • Do (Holandia) • Dor Daniel (Izrael) • Elena Risteska (Macedonia) • Jean-Marie Riachi & Yara (Liban) • Point Break (Wielka Brytania) • Polarkreis 18 (Niemcy) • Sibel Tuzun (Turcja) • Soraya Arnelas (Andora) • Xandee (Belgia)
Alaine (Jamajka) • Aqua (Dania) • Bencsik Tamara (Węgry) • Ich Troje (Polska) • Ira Losco (Malta) • Jana Kirschner (Słowacja) • Loreena McKennitt (Kanada) • Marit Larsen (Norwegia) • Rebeka Dremelj (Słowenia) • Rizon (Trynidad i Tobago) • Sandy e Junior (Brazylia) • Sebastien Lorca & Sonia Lacen (Monako) • Stefanie Heinzmann (Szwajcaria) • Takida (Szwecja) • Trish Thuy Trang (Wietnam) • Verona (Czechy)
Grégory Lemarchal (Francja) • Shayne Ward (Wielka Brytania) • Matt Dusk (Kanada)
Activ (Rumunia) • Anna Tatangelo (Włochy) • Anna Vissi (Cypr) • Bratz (USA) • Carola (Szwecja) • Christina Aguilera (USA) • Helena Paparizou (Grecja) • Jamelia (Wielka Brytania) • Lambe Alabakovski (Macedonia) • Lana Jurčević & Luka Nizetic (Chorwacja) • Lhasa (USA) • Mariza Ikonomi (Albania) • Marquess (Niemcy) • Murat Boz (Turcja) • Najoua Belyzel (Francja) • Nina Matviyenko & Chorus Berehynya (Ukraina) • Reni Jusis (Polska) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sidsel Ben Semmane (Dania) • VIA GRA (Rosja) • Within Temptation (Holandia) • Zandra (Wielka Brytania)
Alexandra Ungureanu & Crush (Rumunia) • Amber (Niemcy) • Anna Lesko (Mołdawia) • Apocalyptica & Linda Sundblad (Finlandia) • Aqua (Dania) • Arabesque (Niemcy) • Bonnie Pink (Japonia) • Bosson (Szwecja) • Ceca (Serbia) • Christina Stürmer (Austria) • Christine Guldbrandsen (Norwegia) • Colonia (Chorwacja) • E-Type (Szwecja) • Elena Risteska (Macedonia) • Elisa (Włochy) • Emiliana Torrini (Islandia) • Frida (Dania) • Going Through (Grecja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Hilary Duff (USA) • Ivana Jordan (Serbia) • Justin Timberlake (USA) • Kaje & Valentine (Australia) • Katya Nechaeva (Rosja) • Kim Wilde (Wielka Brytania) • Lordi (Finlandia) • Lorie (Francja) • Luis Fonsi (Portoryko) • Luther Vandros (USA) • Mandaryna (Polska) • Matt Pokora (Francja) • Michai Traistariu (Rumunia) • Mieczysław Szcześniak (Polska) • Modern Talking (Niemcy) • Natasha St-Pier (Kanada) • Nepara (Rosja) • Nichya (Rosja) • Pascal Obispo (Francja) • Pink (USA) • Portishead (Wielka Brytania) • Rita (Izrael) • Ronan Keating & Yusuf Islam (Irlandia) • Sarah Connor (Niemcy) • Sasa Lendero (Słowenia) • Shana Tesh (Francja) • Sogdiana Fedorinskaya (Rosja) • Spring (Wielka Brytania) • System Of A Down (Armenia) • Szymon Wydra & Carpe Diem (Polska) • Taylor Hicks (USA) • Thanos Petrelis (Grecja) • Tina Arena (Australia) • Tina Turner (USA) • Toše Proeski & Anja Rupel (Macedonia) • Vasilisa (Serbia) • Vatra (Chorwacja) • Vesna Pisarović (Chorwacja) • Virgin (Polska) • Zveri (Rosja)
Adele (Wielka Brytania) • VNV Nation (Wielka Brytania) • Chisu (Finlandia)
Agnieszka Chrzanowska (Polska) Amanda Jenssen (Szwecja) • Bjørn Johan Muri (Norwegia) • Carrie Haber (Wielka Brytania) • Chloe (USA) • Claudia Cream (Rumunia) • Cyndi Lauper (USA) • Elena Risteska (Macedonia) • Emii (USA) • Eric Saade (Szwecja) • Giusy Ferreri (Włochy) • Karen (Dania) • Kiril & Ras Tweed & Esma Redzepova (Macedonia) • Laleh (Szwecja) • Leki & The Sweet Mints (Belgia) • Marie-Mai (Kanada) • Marina And The Diamonds (Wielka Brytania) • Pauline (Szwecja) • Sandi Thom (Wielka Brytania) • Tanja Savic (Serbia) • Xandria (Niemcy) • ZAZ (Francja) •
Aldona Orłowska (Polska) • Alicja Bachleda-Curuś (Polska) • Babkina Nadezhda & Diskomafija (Rosja) • Christina Aguilera (USA) • Delta Goodrem (Australia) • Elvir Mekić & Selma Bajrami (Macedonia) • Ewelina Pobłocka (Polska) • Five For Fighting (USA) • Franz Ferdinand (Wielka Brytania) • Grzegorz Tomczak & Iwona Loranc (Polska) • Ismael Lo (Senegal) • Jason Mraz (USA) • Jimmy Eat World (USA) • Malika Ayane (Włochy) • Marco Mengoni (Włochy) • Max Barskih (Ukraina) • Melissa O'Neil (Kanada) • Murat Dalkilic (Turcja) • Pati Yang (Polska) • Sarbel (Grecja) • Silvia Salemi (Włochy) • Susheela Raman (Wielka Brytania) • The All-American Rejects (USA) • Uğur (Turcja) • Viola Brzezińska (Polska) • Vitaa (Francja) • Yodelice (Francja) • Zhenya Otradnaya (Rosja) •
Zdyskwalifikowani: Vera Brezhneva (Ukraina) • Winger (USA)
Marina and The Diamonds (Wielka Brytania) • Michael Rune & Nadja Gattas (Dania) • Patrick Wolf (Wielka Brytania)
Avril Lavigne (Kanada) • BYentl (Holandia) • Ceca (Serbia) • Chisu (Finlandia) • Demi Lovato feat. Missy Elliott and Timbaland (USA) • Eivør (Dania) • Emeli Sande (Wielka Brytania) • Fallulah (Dania) • Firefox AK (Szwecja) • Florence + The Machine (Wielka Brytania) • Harel Skaat (Izrael) • Kállay Saunders András (Węgry) • Loreen (Szwecja) • Lykke Li (Szwecja) • Niki & The Dove (Szwecja) • Nosowska (Polska) • NOX (Węgry) • Olly Murs (Wielka Brytania) • Renata Tolvai (Węgry) • Sertab Erener (Turcja) • Sylwia Grzeszczak (Polska) • Within Temptation (Holandia)
Alicja Janosz (Polska) • Anggun (Francja) • Anine Stang (Norwegia) • Contrabanda.com.ua (Ukraina) • Door Selection & Edyta Strzycka (Polska) • Duffy (Wielka Brytania) • El Canto del Loco (Hiszpania) • Eli Lieb (USA) • Eskmo (USA) • Gotye & Kimbra (Belgia) • Hi-Fi (Rosja) • Karen Lee Orzołek (Korea Południowa) • Lambe Alabakovski & Elena Risteska (Macedonia) • Laura Marling (Wielka Brytania) • Moriarty (Francja) • Nikolajs Puzikovs (Łotwa) • Nyusha (Rosja) • Sara Bareilles & Ingrid Michaelson (USA)
Zdyskwalifikowani1: Jason Walker (USA) • Sophie Ellis-Bextor (Wielka Brytania)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
6. WSC: Elena Risteska • 8. WSC: Elena Risteska & Regina • 9. WSC: Tamara Todevska • 10. WSC: Robert Bilbilov • 11. WSC: Elena Risteska & Emil Arsov • 12. WSC: Toše Proeski • 15. WSC: Sanja Lefkova • 17. WSC: Sibel • 18. WSC: Elena Risteska • 20. WSC: Dani Dimitrovska • 21. WSC: Martin Vučić • 33. WSC: Magdalena Ena Cvetkoska • 40. WSC: Magdalena Ena Cvetkoska • 43. WSC: Bobby Andonov