Paolo Meneguzzi urodzony 6 grudnia 1976 w Mendrisio.
Biografia[]
W 1996 roku, gdy jeszcze nie był znany we Włoszech, wygrał Paolo z piosenką "Aria, Ariò" na 'Viña del Mar International Song Festival' w Chile. Od sukcesu tej piosenki, nagrał Paolo swój debiutancki album pt: 'Por Amor'. Meneguzzi zaczął rozbudowywać swoją karierę, i nagrał swój drugi album 'Paolo'. Swój występ debiutancki we Włoszech, miał w 2001 roku podczas festiwalu w Sanremo. W 2004 Meneguzzi wziął po raz drugi udział w Sanremo i osiągnął, z piosenką "Guardami negli occhi", 4. miejsce. W tym samym roku rozpoczął swoje pierwsze tournee Lei è tour, po Włoszech i Szwajcarii (Tessin). 2005 następowało dalsze uczestnictwo przy festiwalu w Sanremo, przy którym nie stał się jednak finalistą. Latem 2005 rozpoczął swoje drugie tournee, Favola tour, przez Włochy i Szwajcarię. W roku 2007 brał czwarty raz udział w festiwalu Sanremo i zajął z piosenką "Musica" szóste miejsce. W tym samym roku wydał swój szósty album, 'Musica', który się najlepiej sprzedawał. 26 lipca 2007 został oficjalnym reprezentantem Szwajcarii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2008. Jednak jego piosenka "Era Stupendo" nie awansowała do finału.
Albumy kontynentalne[]
- 2001: Un sogno nelle mani
- 2003: Lei è
- 2004: Lei è (nowa edycja)
- 2005: Favola
- 2007: Musica
- 2007: Live Musica Tour
Albumy interkontynentalne[]
- 1997: Por Amor
- 1998: Paolo
- 1999: Emociones
- 2001: Un sueño entre las manos
- 2004: Elle Est
- 2006: Ella Es
- 2008: Musica
- 2008: Corro via
Udział w Worldvision Song Contest[]
Dwukrotny uczestnik tego konkursu jednak w barwach dwóch różnych krajów. W 10. Worldvision Song Contest był reprezentantem San Marino z piosenką "Guardami Negli Occhi" zajął 5 miejsce w półfinale zdobywając 75 punktów co dało awans do finału w którym jednak został zdyskwalifikowany. Jego drugi start nastąpił w 12. Worldvision Song Contest tym razem reprezentował Szwajcarię z piosenką "Musica". W półfinale zajął 4 miejsce zdobywając 80 punktów i wywalczył awans do finału w którym zajął 17 lokatę zdobywając 69 punktów.
Poprzednik Paps'n'Skar |
Reprezentant San Marino na 10. Worldvision Song Contest |
Następca Fiamma Fumana |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Szwajcarii na 12. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
14. IFP | Stai Con Me | Reuters | 6 miejsce |
Xandria (Niemcy) Malina (Bułgaria) Dana International (Izrael)
Alexia (Włochy) • Andre (Armenia) • BoA Kwon (Korea Południowa) • Chayanne (Portoryko) • Claudia D'Addio (Szwajcaria) • David Civera (Hiszpania) • Evan (Szwecja) • Ewelina Flinta (Polska) • Gloria Trevi (Meksyk) • Ira Losco (Malta) • Jeff Who? (Islandia) • Krezip (Holandia) • Lana Jurčević (Chorwacja) • Margaret Berger (Norwegia) • Najoua Belyzel (Francja) • Omar Naber (Słowenia) • Ruoska (Finlandia) • Setora (Uzbekistan) • Six Magics (Chile) • Xryspa & Themis Adamantidis (Grecja) • Yuna Ito (Japonia) • Zseda (Węgry)
Zdyskwalifikowani1: Paolo Meneguzzi (San Marino)
Avril Lavigne (Kanada) • Dazzle Dreams (Ukraina) • Faye Wong (Chiny) • Hooverphonic (Belgia) • Ivana Jordan (Serbia) • Linkin Park (USA) • LoS ToCAYoS (Boliwia) • MaNga (Turcja) • Nicolai Kielstrup (Dania) • Rihanna (Barbados) • Robert Bilbilov (Macedonia) • Shakira (Kolumbia) • Sugababes (Wielka Brytania)
Zdyskwalifikowani2: Ines (Estonia)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
2 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale
Julie (Dania) Rovena Dilo (Albania) Lorca (Andora)
Alexz Johnson (Kanada) • Angelica Agurbash (Białoruś) • Anna Abreu (Finlandia) • Chenoa (Argentyna) • Csézy (Węgry) • David Jordan (Wielka Brytania) • Delta Goodrem (Australia) • Dj Project (Rumunia) • Doda (Polska) • Doruntina (Norwegia) • Ella (Łotwa) • Emmanuel Moire (Francja) • Evanescence (USA) • Í svörtum fötum (Islandia) • La Quinta Estación (Hiszpania) • Luca Dirisio (Włochy) • M.I.A. (Sri Lanka) • Maraljingoo (Mongolia) • Paolo Meneguzzi (Szwajcaria) • Silva Hakobyan (Armenia) • Svetlana Svetikova (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Zdob şi Zdub (Mołdawia)
Brick & Lace (Jamajka) • Carine Davis & Victor Barange (Monako) • Clannad (Irlandia) • Dr.Bombay (Indie) • Gaitana (Ukraina) • Heart Evangelista (Filipiny) • Ivana (Bułgaria) • Jan Smit (Holandia) • Lucy Diakovska (Niemcy) • Maaya Sakamoto (Japonia) • Markoolio & Hakan Hemlin (Szwecja) • Nadia Batson (Trynidad i Tobago) • Sebnem Ferah (Turcja) • SMS – Samir Mujagic (Bośnia i Hercegowina) • Tahsan (Bangladesz) • Toše Proeski (Macedonia) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Dragonforce (Chiny) • Mory Kante (Gwinea)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Sarah Brightman (Wielka Brytania) • Jelena Karleusa & Gale (Serbia) • Xristina Koletsa (Grecja)
Alanis Morisette (Kanada) • Amaral (Hiszpania) • Boban Rajovic (Czarnogóra) • Chisu (Finlandia) • David Archuleta (USA) • Dragonette (Kanada) • Ewa Małas-Godlewska (Polska) • Frances Ruffelle (Wielka Brytania) • Freemasons & Bailey Tzuke (Wielka Brytania) • Gergana (Bułgaria) • Haggard (Niemcy) • Måns Zelmerlöw (Szwecja) • Miyatta (Macedonia) • Nouveau Riche (Szwecja) • Ola Svensson (Szwecja) • Paolo Meneguzzi (Szwajcaria) • Polina Gagarina (Rosja) • RyanDan (Kanada) • Sibel (Macedonia) • Sigur Rós (Islandia) • Skillet (USA) • Zhenya Otradnaya (Rosja)
Dawid Koczy (Polska) • Dušan Svilar (Serbia) • Eliza Hoxha (Kosowo) • Eskju Divine (Szwecja) • Giusy Ferreri (Włochy) • Grégoire (Francja) • In-Yan (Rosja) • Ines (Estonia) • Iza Lach (Polska) • Jade Valerie (USA) • Jan Smit (Holandia) • Jonathan Cerrada & Ophélie Cassy (Francja) • KariZma (Bułgaria) • Kasia Kowalska (Polska) • Kat DeLuna (USA) • Kobranocka (Polska) • Logo (Polska) • Mariana Popova (Bułgaria) • Metro Station (USA) • Nikolaj Baskov & Taisiya Povaliy (Ukraina) • Tamta (Cypr) • Teodora (Bułgaria) • The Buddhist Monks (Hiszpania) • Tom Boxer & Anca Parghel feat. Fly Project (Rumunia) • Vox Angeli (Francja) • Zuzanna Szreder (Polska)
9. WSC: Paps'n'Skar • 10. WSC: Paolo Meneguzzi • 11. WSC: Fiamma Fumana • 14. WSC: Silvia Salemi • 16. WSC: Giusy Ferreri • 19. WSC: Lost • 21. WSC: Il Genio • 22. WSC: Kerli & Cesare Cremonini • 25. WSC: Jovanotti • 27. WSC: Anna Tatangelo • 28. WSC: Fabrizio Campanelli & Dorotea Mele • 33. WSC: Greta Manuzi • 34. WSC: Emma Marrone • 40. WSC: Gianna Nannini • 41. WSC: Francesca Michielin • 43. WSC: Annalisa Scarrone
2. WSC: Patrick Nuo • 7. WSC: Mia Aegerter • 10. WSC: Claudia D'Addio • 12. WSC: Paolo Meneguzzi • 15. WSC: Samael • 16. WSC: Baschi • 18. WSC: Stefanie Heinzmann • 21. WSC: Annakin • 25. WSC: Caroline Chevin • 26. WSC: Edita Abdieski • 27. WSC: Dj Antoine feat. Juiceppe • 39. WSC: Eliane Muller • 43. WSC: Luca Hänni