Rusłana Stepaniwna Łyżyczko, ukr. Руслана Степанівна Лижичко, pseudonim artystyczny Rusłana, (ur. 24 maja 1973 we Lwowie) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka, polityk, z wykształcenia dyrygentka i pianistka.
Kariera[]
Laureatka Grand Prix Konkursu Piosenki Eurowizji 2004 w Stambule, gdzie wykonała utwór "Wild Dances'". Rusłana czerpie swoje pomysły z Huculszczyzny.
W latach 2006–2007 z ramienia Bloku Nasza Ukraina pełniła funkcję deputowanej do ukraińskiego parlamentu. W 2007 nie zdecydowała się na start w przedterminowych wyborach.
Wystąpiła również jako didżejka w stacji radiowej Vladivostok FM w grze Grand Theft Auto IV.
Udział w Worldvision Song Contest[]
Poprzednik Leona |
Reprezentant Ukrainy na 2. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Poprzednik Brak udziału |
Reprezentant Ukrainy na 5. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
5. IFP | Vam i ne snylosya | Kasia *Megan* | 18 miejsce |
6. IFP | Znaju ja | SOSNOWSKI | 19 miejsce |
7. IFP | Kish Kish Kish | SOSNOWSKI | Półfinał |
8. IFP | The tango we used to dance | Amparo | Półfinał |
8. IFP | Be Wild! | Karolczu | Półfinał |
11. IFP | The same star | Bzyk15 | 24 miejsce |
Udział w Muzycznej Gwiazdce[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
MG 2006 | Dobry Vecher Tobi | ESCtenbit.tk | 20 miejsce |
Kareen Antonn & Bonnie Tyler (FRA) Ruslana (UKR) Shakira & Alejandro Sanz (COL) Soni (ALB)
24 Love (NED) • Amy Diamond (SWE) • Boris Novković (CRO) • Brainstorm (LAT) • Colonia (BIH) • Crazy Frog (NOR) • Erika (ITA) • Ishtar (ISR) • Jeanne Mas (MON) • John Legend (USA) • Mandaryna (POL) • Momb (DEN) • Nightwish (FIN) • Omul Cu Sobolani (ROU) • Patrick Nuo (SUI) • Rebeka Dremelj (SLO) • Romantic (HUN) • Silbermond (GER) • Tarkan (TUR) • Ultravox (GBR) • Vanilla Ninja (EST)
Zdyskwalifikowani2: Alanis Morisette (CAN) • Arsenium (MDA) • Manu Chao (ESP) • Paulina Rubio (MEX)
1 w 2. WSC aż 3 kraje zakończyły udział na 2. miejscu, toteż żadna piosenka nie stanęła na najniższym stopniu podium
2 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
TOP 3 |
Marie Serneholt (SWE) • Gracia (DEU) • Hanna Pakarinen (FIN) |
Finaliści |
A Thousand Daze (ZAF) • Agnes Monica (IDN) • Anzej Dezan & Sasa Lendero & Maja Slatinsek (SVN) • Aqua (DNK) • BoA Kwon (KOR) • Dima Bilan (RUS) • Helena Vondrackova (CZE) • Jessyca Sarango (PER) • Jewel (USA) • Jonathan Cerrada (FRA) • Kudai (ARG) • Kumi Koda (JPN) • Mystic Alpin (AUT) • Paulina Rubio (MEX) • Saddle Club (AUS) • Sertab Erener (TUR) • Severina (HRV) • Shania Twain (CAN) • Wig Wam (NOR) • Within Temptation (NLD) • Zero Assoluto (ITA) |
Półfinaliści |
Anna Vissi (GRC) • Aventura (DOM) • Edurne (ESP) • Gritos de Guerra (CHL) • Hari Mata Hari (BIH) • K-Maro & Corneille (LBN) • Nexus (EST) • Nikka & Henree (ISR) • Oasis (GBR) • Plastic Bertrand (BEL) • Ruslana (UKR) • Sálin (ISL) • Shakira (COL) • Stevan Faddy (MNE) • Sumptuastic (POL) • Swami (IND) |
Dyskwalifikacje w półfinale |
Luminita Anghel (ROU) • Millie Corretjer (PRI) • Setora (UZB) |
Mumiy Troll (Rosja) • See-Saw (Japonia) • Rita Kleinstein (Iran)
Abra (Polska) • Billy Crawford (Filipiny) • Charlotte Nilsson (Szwecja) • Cirque Du Soleil (Kanada) • DJ Lhasa (Włochy) • Goya (Polska) • Írafár (Islandia) • Jolanta Fraszyńska (Polska) • Katya Nechaeva (Rosja) • Killer (Finlandia) • Lene Marlin (Norwegia) • Manau (Francja) • Mum (Islandia) • Natasha St-Pier (Kanada) • Niccolo Fabi (Włochy) • Paola & Chiara (Włochy) • Rozmarinke (Słowenia) • Ruslana (Ukraina) • Sertab Erener (Turcja) • Stratovarius (Finlandia) • VIA GRA (Rosja) • Virgin (Polska) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Bay City Rollers (Wielka Brytania) • Eugenia Vlasova (Ukraina) • Leila K. (Szwecja) • Łzy (Polska) • Overground (Niemcy) • Patrick Nuo (Szwajcaria) • Paweł Jankowski (Polska) • Piotr Bukartyk (Polska) • Priscilla (Francja) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sistars (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Varvara (Rosja) • Sarek (Szwecja) • Dino Merlin & Ivana Banfić (Serbia)
Analog (Polska) • Dana International (Izrael) • Dimitris Korgialas & Katerina Moutsatsou (Grecja) • Dino Merlin (Bośnia i Hercegowina) • Edvin Marton (Węgry) • Elli (Niemcy) • Groovehouse (Węgry) • Isgaard (Niemcy) • Jennifer Love Hewitt (USA) • Kelly Clarkson (USA) • Krezip (Holandia) • Lara Fabian (Belgia) • Michalis Hatzigiannis (Cypr) • Michał Kwiatkowski (Polska) • Paola & Chiara (Włochy) • Rosenstolz (Niemcy) • Ruslana (Ukraina) • Sandra Dahlberg (Szwecja) • Ska P (Hiszpania) • The 411 (Wielka Brytania) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Alicja Janosz (Polska) • Almina (Niemcy) • Amanda Lear (Francja) • Björk (Islandia) • Cali (Francja) • Carola (Szwecja) • Darlene Love (USA) • Dido (Wielka Brytania) • Frida & Jon Lord (Norwegia) • Írafár (Islandia) • Laura Pausini (Włochy) • Lena Ph (Szwecja) • Letters To Cleo (USA) • Natacha Atlas (Belgia) • t.A.T.u. (Rosja) • Teona Dolnikova (Rosja) • The Corrs (Irlandia) • Tigra (Polska) • Virgin (Polska) • Zbigniew Preisner (Polska) • Zemfira (Rosja) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Jeanette Biedermann (Niemcy) • Romantic (Węgry)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Maarja (Estonia) • Dino Merlin & Żeljko Joksimović (Bośnia i Hercegowina) • Katarzyna Rzadkosz (Polska)
Andrea (Chorwacja) • Antique (Grecja) • Darin (Szwecja) • Fettes Brot (Niemcy) • Florent Pagny (Francja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Helena Vondrackova (Czechy) • Jessica Folcker (Szwecja) • Julie Zenatti (Francja) • Kećup & Monika Absolonová (Czechy) • Monika Brodka (Polska) • Mylene Farmer (Kanada) • Nanne Grönvall (Szwecja) • Nelina (Bułgaria) • Romeo Clive (Estonia) • Sandrine Francois (Francja) • Shirley Clamp (Szwecja) • Thalia (Meksyk) • Tisuby & Georgina (Wenezuela) • Toše Proeski (Macedonia) • Varvara (Rosja) • VIA GRA & Valerij Meladze (Rosja)
Agnetha Faltskog (Szwecja) • Alcazar (Szwecja) • Anastacia (USA) • Ania Dąbrowska (Polska) • Anna Vissi (Cypr) • Bebe (Hiszpania) • Bjelo Dugme (Bośnia i Hercegowina) • Bob Marley & The Wailers (Jamajka) • Cardinals (Estonia) • Fabrika (Rosja) • Fler (Niemcy) • Joana Zimmer (Niemcy) • Karmen Stavec (Słowenia) • Krzysztof Krawczyk (Polska) • Lena Philipsson (Szwecja) • Luis Ejlli (Albania) • Marek Andrzejewski (Polska) • Mc Pele (Brazylia) • Mia Aegerter (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Patrycja Markowska (Polska) • Patryk Smolarek (Polska) • Rita Guerra (Portugalia) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sharona & Daniela Pik (Izrael) • Shpat Kasapi (Macedonia) • Sumptuastic (Polska) • Tori Amos (USA) • Trans-Siberian Orchestra (USA) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Whirpool Production (Niemcy) • William So (Chiny)
Zdyskwalifikowani1: Ksenija (Łotwa) • Lotta Engberg (Szwecja) • Marysia Sadowska (Polska) • Natalie Imbruglia (Australia) • Noir désir (Francja)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Shiri Maimon (Izrael) • Lucie Silvas (Wielka Brytania) • Anggun (Francja)
Camilla Brinck (Szwecja) • Charlemaine (Niemcy) • Dima Bilan (Rosja) • Edyta Górniak (Polska) • Elena (Rumunia) • Elisa (Włochy) • Georgina Tarasiuk (Polska) • Ines (Estonia) • Irena Santor (Polska) • Í svörtum fötum (Islandia) • Jill Johnson (Szwecja) • Juanes (Kolumbia) • La Oreja de Van Gogh (Hiszpania) • LaGaylia Frazier (USA) • Marie N (Łotwa) • NOX (Węgry) • Ofra Haza (Izrael) • Pay TV (Szwecja) • Roser (Hiszpania) • Severina (Chorwacja) • Trzecia Godzina Dnia (Polska) • Valeria (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Camille (Francja)
Ace of base (Szwecja) • Agnetha Faltskog (Szwecja) • Aika (Finlandia) • Amy Diamond (Szwecja) • Anna David (Dania) • Apoptygma Berzerk (Norwegia) • Ayumi Hamasaki (Japonia) • Banda Eva (Brazylia) • D:Ream (Wielka Brytania) • Darin (Szwecja) • Darina (Meksyk) • Diody (Rosja) • Dj Tomekk (Niemcy) • Emma Andersson (Szwecja) • Franz Ferdinand (Wielka Brytania) • Goldfrapp (Wielka Brytania) • Grégory Lemarchal (Francja) • Iryna Bilyk (Ukraina) • Ivri Lider (Izrael) • Javine (Wielka Brytania) • Josh Groban (USA) • Julia Boman (Estonia) • Kasia Klich (Polska) • L'aura (Włochy) • Lara Fabian (Belgia) • Lars Winnerbäck (Szwecja) • Las Nińas (Hiszpania) • Lasgo (Belgia) • Linda (Rosja) • Lindsay Lohan (USA) • Loona (Holandia) • Marc Lavoine & Bambou (Francja) • Marilou & Garou (Francja) • Martin Stenmarck (Szwecja) • Michelle (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Paris Hilton (USA) • Patricia Kaas (Francja) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Shirley Clamp (Szwecja) • Stone & Stone (Wielka Brytania) • The Loners (Norwegia) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Zazie (Francja)
Zdyskwalifikowani1: Blondy (Rumunia) • Caparezza (Włochy) • Katie Melua (Gruzja) • Within Temptation (Holandia)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Sophie Ellis-Bextor (Wielka Brytania) • Lisa (Włochy) • Danny Saucedo (Szwecja)
Annie Villeneuve (Kanada) • Daniel Lévi (Francja) • Despina Vandi (Grecja) • Faudel (Francja) • Gergana (Bułgaria) • Hitomi Shimatani (Japonia) • Í svörtum fötum (Islandia) • Jenifer (Francja) • Joyce & Ridge (Francja) • MakSim (Rosja) • Mariana Popova (Bułgaria) • Nanne Grönvall (Szwecja) • Natasza Urbańska & Rafał Drozd & Jakub Szydłowski (Polska) • Nightwish (Finlandia) • NOX (Węgry) • Origa (Rosja) • Ruslana (Ukraina) • Sarbel (Grecja) • Shy'm (Francja) • Sunrise Avenue (Finlandia) • The Hush Sound (USA) • Zveri (Rosja)
Amy Winehouse (Wielka Brytania) • Anna Vissi (Cypr) • Athlete (Wielka Brytania) • Bertine Zetlitz (Norwegia) • Beyonce (USA) • Bic Runga (Nowa Zelandia) • Bizarre (Hiszpania) • Bosson (Szwecja) • Butterfly Boucher (Australia) • Carole Samaha (Liban) • Ceca (Serbia) • Christina Aguilera (USA) • Christine Guldbrandsen (Norwegia) • Dalida (Egipt) • Darin (Szwecja) • Darius Danesh (Wielka Brytania) • Dark Moor (Hiszpania) • Elisa (Włochy) • Emilie Simon (Francja) • Eustathia (Grecja) • Evis Mula & Ciganja (Albania) • Free Mind & Omer (Polska) • Groovehouse (Węgry) • Hanna Pakarinen (Finlandia) • Helena Paparizou (Grecja) • Ho Le Thu (Wietnam) • Ira Losco (Malta) • Jennifer Lopez (USA) • Katarzyna Figura (Polska) • Kelly Clarkson (USA) • Kim-Lian (Holandia) • Konstantinos Xristoforou (Grecja) • Laura Pausini (Włochy) • Luca Dirisio (Włochy) • Magalie Vaé (Francja) • Mario Nikolic (Serbia) • Maya Saban & Cosmo Klein (Niemcy) • Mika (Wielka Brytania) • Miri Mesika (Izrael) • Moustafa Amar (Egipt) • Nu Pagadi (Niemcy) • Patrizio Buanne (Włochy) • Patryk Smolarek (Polska) • Polina Gagarina (Rosja) • Pussycat Dolls (USA) • Rebeca (Hiszpania) • Rebeka Dremelj (Słowenia) • Regina Spector (Rosja) • Robert Janowski (Polska) • Rosa Negra (Portugalia) • Sara (Andora) • Sarek (Szwecja) • Shanadoo (Japonia) • Shiri Maimon (Izrael) • Siddharta (Słowenia) • Sweetbox (Japonia) • Tina Karol (Ukraina) • Tone Damli Aaberge (Norwegia) • Vladimir Dibskiy (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Ella Koon (Hongkong)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Mariah Carey (USA) • Jill Johnson (Szwecja) • Edyta Górniak & Krzysztof Antkowiak (Polska)
Jeanette Biedermann (Niemcy) • Sasa Lendero & Anzej Dezan & Maja Slatinsek (Słowenia)
Abba (Szwecja) • Arka Noego (Polska) • Basia Trzetrzelewska (Polska) • Birgitta Haukdal (Islandia) • Céline Dion (Kanada) • Christina Aguilera (USA) • De Su (Polska) • Destiny's Child (USA) • Hall & Oates (USA) • Hilary Duff (USA) • Jessica Simpson (USA) • Justyna Steczkowska (Polska) • Kate Bush (Wielka Brytania) • Mandaryna (Polska) • Mathias Holmgren (Szwecja) • Michael Buble (Kanada) • Mieczysław Szcześniak & Kayah (Polska) • Postacie z filmów Walta Disneya (USA) • Ruben Studdard & Tamyra Gray (USA) • Ruslana (Ukraina) • Sarah Connor (Niemcy)
Zdyskwalifikowani1: Faith Hill (Wielka Brytania) • Sarah Connor (Niemcy)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
1. WSC: Leona • 2. WSC: Ruslana • 5. WSC: Ruslana • 7. WSC: Tina Karol • 9. WSC: Eugenia Vlasova • 10. WSC: Dazzle Dreams • 11. WSC: Iryna Bilyk • 12. WSC: Gaitana • 13. WSC: Eugenia Vlasova & Andru Donalds • 14. WSC: Tina Karol • 15. WSC: Ani Lorak • 16. WSC: Anait Pogosyan • 17. WSC: Oleksandr Ponomaryov • 18. WSC: Avrora • 19. WSC: A.R.M.I.JA. • 20. WSC: Ani Lorak • 21. WSC: Anastasija Prihodko • 22. WSC: Alyosha • 23. WSC: Max Barskih & Svetlana Loboda • 24. WSC: VIA GRA • 26. WSC: Julia Voice • 27. WSC: Svetlana Loboda • 28. WSC: Aelyn • 29. WSC: Ani Lorak • 30. WSC: Thomas Anders & Kamaliya • 31. WSC: Anastasija Prihodko • 32. WSC: Svetlana Loboda • 33. WSC: Ani Lorak • 34. WSC: Goryachiy Shokolad • 36. WSC: Mad Heads • 39. WSC: Mika Newton • 40. WSC: Anna Sedokova • 42. WSC: Max Barskih • 43. WSC: Nastia i Potap • 46. WSC: Alekseev