Toše Proeski urodzony 25 stycznia 1981, zmarł 16 października 2007 roku w Chorwacji.
Biografia[]
Proeski śpiewając w języku macedońskim, serbskim, chorwackim, angielskim i wydając w latach 1999 - 2007 osiem albumów muzycznych zyskał popularność medialną na terenie całych Bałkanów przez co określany był jako bałkański Elvis Presley. W 2004 reprezentował Macedonię na Konkursie Eurowizji w Stambule zajmując 14. miejsce w finale.
Śmierć[]
Proeski poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego na autostradzie w Chorwacji. Jego pogrzeb przybrał formę pogrzebu państwowego z ceremoniałem wojskowym. W dniu 17 X 2007 władze macedońskie ogłosiły żałobę narodową. W pogrzebie wziął udział m.in. Prezydent Macedonii Branko Crvenkovski, Premier Nikola Gruevski, przewodniczący parlamentu Ljubisa Georgievski, dyplomaci oraz fani jego muzyki. W marcu 2008 r. otwarto w Strumicy wystawę upamiętniającą zmarłego piosenkarza, zatytułowaną "Misja Anioła wśród ludzi", zawierającą 27 fotogramów. 31 maja 2008 podczas finału 12. Festiwalu Radiowej Muzyki Chorwackiej w mieście Opatija odbyła się światowa premiera klipu do utworu "The Hardest Thing". Podczas wspomnianego chorwackiego festiwalu po raz pierwszy przyznano nagrodę jego imienia.
Albumy[]
- 1999: Nekade Vo Nokta
- 1999: Sinot Božji
- 2003: Ako Me Pogledneš Vo Oči
- 2003: Ako Me Pogledaš U Oči (serbska wersja)
- 2004: Den Za Nas
- 2004: Dan Za Nas (serbska wersja)
- 2005: Po Tebe
- 2005: Pratim Te (serbska wersja)
- 2006: Božilak
- 2007: Igri Bez Granici
- 2007: Igra Bez Granica (chorwacka wersja)
Udział w Worldvision Song Contest[]
Reprezentant Macedonii na 12. Worldvision Song Contest. Piosenka "Boze, Brani Je od zla" w półfinale A zajęła 9 miejsce zdobywając 50 punktów, co niestety nie starczyło do awansu do finału.
Poprzednik Elena Risteska & Emil Arsov |
Reprezentant Macedonii na 12. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|---|
7. IFP | Żena Balkanska | ESC.OT | 17 miejsce |
10. IFP | Kranje vreme je (wspólnie z Anja Rupel) | Jakub037 | Półfinał |
12. IFP | Pratim te | Euro | Półfinał |
Julie (Dania) Rovena Dilo (Albania) Lorca (Andora)
Alexz Johnson (Kanada) • Angelica Agurbash (Białoruś) • Anna Abreu (Finlandia) • Chenoa (Argentyna) • Csézy (Węgry) • David Jordan (Wielka Brytania) • Delta Goodrem (Australia) • Dj Project (Rumunia) • Doda (Polska) • Doruntina (Norwegia) • Ella (Łotwa) • Emmanuel Moire (Francja) • Evanescence (USA) • Í svörtum fötum (Islandia) • La Quinta Estación (Hiszpania) • Luca Dirisio (Włochy) • M.I.A. (Sri Lanka) • Maraljingoo (Mongolia) • Paolo Meneguzzi (Szwajcaria) • Silva Hakobyan (Armenia) • Svetlana Svetikova (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Zdob şi Zdub (Mołdawia)
Brick & Lace (Jamajka) • Carine Davis & Victor Barange (Monako) • Clannad (Irlandia) • Dr.Bombay (Indie) • Gaitana (Ukraina) • Heart Evangelista (Filipiny) • Ivana (Bułgaria) • Jan Smit (Holandia) • Lucy Diakovska (Niemcy) • Maaya Sakamoto (Japonia) • Markoolio & Hakan Hemlin (Szwecja) • Nadia Batson (Trynidad i Tobago) • Sebnem Ferah (Turcja) • SMS – Samir Mujagic (Bośnia i Hercegowina) • Tahsan (Bangladesz) • Toše Proeski (Macedonia) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Dragonforce (Chiny) • Mory Kante (Gwinea)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Maarja (Estonia) • Dino Merlin & Żeljko Joksimović (Bośnia i Hercegowina) • Katarzyna Rzadkosz (Polska)
Andrea (Chorwacja) • Antique (Grecja) • Darin (Szwecja) • Fettes Brot (Niemcy) • Florent Pagny (Francja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Helena Vondrackova (Czechy) • Jessica Folcker (Szwecja) • Julie Zenatti (Francja) • Kećup & Monika Absolonová (Czechy) • Monika Brodka (Polska) • Mylene Farmer (Kanada) • Nanne Grönvall (Szwecja) • Nelina (Bułgaria) • Romeo Clive (Estonia) • Sandrine Francois (Francja) • Shirley Clamp (Szwecja) • Thalia (Meksyk) • Tisuby & Georgina (Wenezuela) • Toše Proeski (Macedonia) • Varvara (Rosja) • VIA GRA & Valerij Meladze (Rosja)
Agnetha Faltskog (Szwecja) • Alcazar (Szwecja) • Anastacia (USA) • Ania Dąbrowska (Polska) • Anna Vissi (Cypr) • Bebe (Hiszpania) • Bjelo Dugme (Bośnia i Hercegowina) • Bob Marley & The Wailers (Jamajka) • Cardinals (Estonia) • Fabrika (Rosja) • Fler (Niemcy) • Joana Zimmer (Niemcy) • Karmen Stavec (Słowenia) • Krzysztof Krawczyk (Polska) • Lena Philipsson (Szwecja) • Luis Ejlli (Albania) • Marek Andrzejewski (Polska) • Mc Pele (Brazylia) • Mia Aegerter (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Patrycja Markowska (Polska) • Patryk Smolarek (Polska) • Rita Guerra (Portugalia) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sharona & Daniela Pik (Izrael) • Shpat Kasapi (Macedonia) • Sumptuastic (Polska) • Tori Amos (USA) • Trans-Siberian Orchestra (USA) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Whirpool Production (Niemcy) • William So (Chiny)
Zdyskwalifikowani1: Ksenija (Łotwa) • Lotta Engberg (Szwecja) • Marysia Sadowska (Polska) • Natalie Imbruglia (Australia) • Noir désir (Francja)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Grégory Lemarchal (Francja) • Shayne Ward (Wielka Brytania) • Matt Dusk (Kanada)
Activ (Rumunia) • Anna Tatangelo (Włochy) • Anna Vissi (Cypr) • Bratz (USA) • Carola (Szwecja) • Christina Aguilera (USA) • Helena Paparizou (Grecja) • Jamelia (Wielka Brytania) • Lambe Alabakovski (Macedonia) • Lana Jurčević & Luka Nizetic (Chorwacja) • Lhasa (USA) • Mariza Ikonomi (Albania) • Marquess (Niemcy) • Murat Boz (Turcja) • Najoua Belyzel (Francja) • Nina Matviyenko & Chorus Berehynya (Ukraina) • Reni Jusis (Polska) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sidsel Ben Semmane (Dania) • VIA GRA (Rosja) • Within Temptation (Holandia) • Zandra (Wielka Brytania)
Alexandra Ungureanu & Crush (Rumunia) • Amber (Niemcy) • Anna Lesko (Mołdawia) • Apocalyptica & Linda Sundblad (Finlandia) • Aqua (Dania) • Arabesque (Niemcy) • Bonnie Pink (Japonia) • Bosson (Szwecja) • Ceca (Serbia) • Christina Stürmer (Austria) • Christine Guldbrandsen (Norwegia) • Colonia (Chorwacja) • E-Type (Szwecja) • Elena Risteska (Macedonia) • Elisa (Włochy) • Emiliana Torrini (Islandia) • Frida (Dania) • Going Through (Grecja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Hilary Duff (USA) • Ivana Jordan (Serbia) • Justin Timberlake (USA) • Kaje & Valentine (Australia) • Katya Nechaeva (Rosja) • Kim Wilde (Wielka Brytania) • Lordi (Finlandia) • Lorie (Francja) • Luis Fonsi (Portoryko) • Luther Vandros (USA) • Mandaryna (Polska) • Matt Pokora (Francja) • Michai Traistariu (Rumunia) • Mieczysław Szcześniak (Polska) • Modern Talking (Niemcy) • Natasha St-Pier (Kanada) • Nepara (Rosja) • Nichya (Rosja) • Pascal Obispo (Francja) • Pink (USA) • Portishead (Wielka Brytania) • Rita (Izrael) • Ronan Keating & Yusuf Islam (Irlandia) • Sarah Connor (Niemcy) • Sasa Lendero (Słowenia) • Shana Tesh (Francja) • Sogdiana Fedorinskaya (Rosja) • Spring (Wielka Brytania) • System Of A Down (Armenia) • Szymon Wydra & Carpe Diem (Polska) • Taylor Hicks (USA) • Thanos Petrelis (Grecja) • Tina Arena (Australia) • Tina Turner (USA) • Toše Proeski & Anja Rupel (Macedonia) • Vasilisa (Serbia) • Vatra (Chorwacja) • Vesna Pisarović (Chorwacja) • Virgin (Polska) • Zveri (Rosja)
Adrianna Biedrzyńska (Polska) • Crystal (Węgry) • Patrycja Markowska (Polska)
Aleksander With (Norwegia) • Ani Lorak (Ukraina) • Anthony Callea (Australia) • Bebe Lilly (Polska) • Charlotte Perrelli (Szwecja) • Dimana (Bułgaria) • Edurne (Hiszpania) • Elli Kokkinou (Grecja) • Jean-Jacques Goldman (Francja) • Julia Savicheva (Rosja) • Lejla Hot (Serbia) • Mosqitoo (Polska) • Patrick Fiori (Francja) • Páll Óskar (Islandia) • Pierrick Lilliu (Francja) • Roch Voisine (Kanada) • Saosin (USA) • Sarah Dawn Finer (Szwecja) • Shayne Ward (Wielka Brytania) • Shimai (Hiszpania) • Sonata Arctica (Finlandia) • Zazie (Francja)
Barbara Hascakova (Słowacja) • Betül Demir (Turcja) • Chimène Badi (Francja) • Damian Aleksander (Polska) • Deepest Blue (Wielka Brytania) • Diana King (Jamajka) • Dulce Pontes (Portugalia) • Epica (Holandia) • Go Girl (Japonia) • Gokhan Ozen (Turcja) • Greenskeepers & Colette (USA) • Harry Kain (Polska) • Jonathan Cerrada (Francja) • Kravt (Polska) • Laam (Francja) • Lifehouse (USA) • Lola Ponce (Argentyna) • Lunatica (Szwajcaria) • Murat Boz (Turcja) • Nemesis (Korea Południowa) • Poets of the Fall (Finlandia) • Porcelain and the Tramps (USA) • Rihanna (Barbados) • Sandy (Niemcy) • September (Szwecja) • Sibel Can & Tarkan (Turcja) • Sofi Marinova (Bułgaria) • Soraya Arnelas (Hiszpania) • Superbus (Francja) • Tata Bojs (Czechy) • Toše Proeski (Macedonia) • Vanessa Hudgens & Zac Efron (USA) • Zosia Nowakowska (Polska)
6. WSC: Elena Risteska • 8. WSC: Elena Risteska & Regina • 9. WSC: Tamara Todevska • 10. WSC: Robert Bilbilov • 11. WSC: Elena Risteska & Emil Arsov • 12. WSC: Toše Proeski • 15. WSC: Sanja Lefkova • 17. WSC: Sibel • 18. WSC: Elena Risteska • 20. WSC: Dani Dimitrovska • 21. WSC: Martin Vučić • 33. WSC: Magdalena Ena Cvetkoska • 40. WSC: Magdalena Ena Cvetkoska • 43. WSC: Bobby Andonov