Vanilla Ninja | |
---|---|
Zespół w 2005 roku: Triinu Kivilaan, Piret Järvis, Lenna Kuurmaa i Katrin Siska. | |
Podstawowe informacje | |
Rok założenia | 2002 |
Rok rozwiązania | nadal istnieje |
Pochodzenie | Estonia |
Gatunek | Pop-rock |
Wytwórnia płytowa | Bros Records, EMI, Capitol Records |
Aktualni członkowie | |
Lenna Kuurma Piret Jarvis Katrin Siska | |
Byli członkowie | |
Triinu Kivilaan Maarja Kivi | |
Strona internetowa |
Vanilla Ninja - trzyosobowy estoński girlsband, cieszący się popularnością na europejskich listach przebojów, zwłaszcza w Austrii i w Niemczech.
Skład Zespołu[]
- Lenna Kuurmaa - śpiew, gitara elektryczna
- Piret Järvis - gitara elektryczna, śpiew
- Katrin Siska - instrumenty klawiszowe
Kariera[]
Pierwszy sukces dziewczyny odniosły podczas krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Ze swoją piosenką "Club Kung Fu" zajęły 9 miejsce, jednakże w głosowaniu telewidzów zajęły pierwsze. Wtedy estończycy oszaleli na punkcie czterech dziewczyn z Tallinna. W maju 2003 roku w Estonii ukazała się pierwsza płyta Vanilla Ninja i rozeszła się w 300 000 egzemplarzach. Później przyszedł kolejny sukces, gdy Vanilla Ninja związały się z niemieckim producentem Davidem Brandesem. Ich pierwszy singel "Tough Enough" (Wystarczająco Silny") z nowej płyty "Traces of Sadness" (Ślady Smutku) cieszył się dużą popularnością w Niemczech. Następnie wydały singel "Don't Go Too Fast" (Nie pędź tak szybko), a później "Liar" (Kłamca). W 2004 roku z zespołu odeszła Maarja Kivi, którą z powodzeniem zastąpiła Triinu Kivilaan i szybko zyskała sympatię fanów Vanilla Ninja. Oficjalnym powodem odejścia Maarji z zespołu była ciąża. Latem 2004 roku w nowym składzie Ninjas nagrały ostatni teledysk z drugiej płyty: "When The Indians Cry" (Kiedy Indianie Płaczą), w którym zaśpiewała także Triinu. Rok później przyszedł czas na nową płytę, pierwszy singel "Blue Tattoo" (Niebieski Tatuaż) ukazał się w październiku 2004 i był kręcony na Islandii. W roku 2005 nakręciły jeszcze dwa teledyski do piosenki "I Know" (Wiem). Wreszcie przyszedł czas na występ Vanilla Ninja w Konkursie Piosenki Eurowizji 2005 w Kijowie w barwach... Szwajcarii. Zaśpiewały tam piosenkę "Cool Vibes" (Dobre wibracje) i po wykonaniu zajęły ósme miejsce. Wkrótce wyszedł teledysk do tej piosenki. Pod koniec roku, niedługo po niezapomnianym występie w Tallinnie który odbył się 10 grudnia 2005 r. z zespołem rozstała się basistka Triinu Kivilaan. W 2006 roku Vanilla Ninja kontynuują karierę jako trio. 21 kwietnia na rynku ukazał się pierwszy singel z czwartej płyty Vanilla Ninja - "Love is War" (Miłość jest wojną) i nosi on tytuł "Dangerzone" (Strefa Zagrożenia), teledysk do niego nakręcony został w Kapsztadzie w RPA. 19 maja miała miejsce premiera "Love is War". Polska premiera nastąpiła pod koniec czerwca 2006 roku. 1 września 2006 walczyły o nagrody Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na 42. Sopot Festival. Jury nie zaliczyło występu zespołu do udanych. Dziewczyny nie zdobyły żadnego ze słowików. 3 lutego 2007 roku dziewczyny wzięły udział w estońskich preselekcjach do Konkursu Eurowizji 2007. Była to ich duża szansa, ponieważ miały one problemy z byłym producentem zespołu, Davidem Brandesem, który, według niego, posiadał prawa do nazwy Vanilla Ninja oraz do wielu piosenek. Następnie okazało się, że Oulson Outsoursing OÜ, a dokładnie Aleksander Szymakov posiada znak towarowy. W grudniu 2007 trwający półtora roku proces pomiędzy Davidem Brandesem a EMI, wydawcą ostatniej płyty zespołu, zakończył się wyrokiem zasądzającym markę "Vanilla Ninja" jako własność zespołu, przy uzyciu na rynkach światowych. W dniach 20. - 25. lutego dziewczyny wystąpiły na 49 festivalu Vina Del Mar w Chile z piosenką "Birds of Peace", reprezentując Estonię. Vanilla Ninja zakwalifikowały się najpierw do półfinału, następnie do finału. Zespół został okrzyknięty najlepszym artystą na festiwalu. Dziewczyny wygrały 10.000 dolarów.
Dyskografia[]
- 2003 - "Vanilla Ninja"
- 2004 - "Traces Of Sadness"
- 2005 - "Blue Tattoo"
- 2006 - "Love Is War"
Single[]
L.P. | Tytuł |
---|---|
1 | "Club Kung Fu" |
2 | "Tough Enough" |
3 | "Don't Go Too Fast" |
4 | "Liar" |
5 | "When The Indians Cry"" |
6 | "Blue Tattoo" |
7 | "I Know" |
8 | "Cool Vibes" |
9 | "Dangerzone" |
10 | "Rockstarz" |
Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki[]
Edycja | Tytuł Piosenki | Uczestnik | Punkty | Miejsce |
---|---|---|---|---|
7. IFP | Traces Of Sadness | Petersen | Półfinał | |
8. IFP | Metal Queen | backteria | Półfinał | |
9. IFP | Ballroom Blitz | backteria | Półfinał |
Udział w Worldvision Song Contest[]
Starty w Worldvision Song Contest | |||
2. WSC | 9. miejsce | Vanad teksaad ja kitarr (Klemek) | 59 |
3. WSC | 3. miejsce | Hellracer (backteria) | 98 |
4. WSC | 17. miejsce | Purunematu (backteria) | 51 |
7. WSC | Półfinał | Stay (Zakrześ) | — |
Poprzednik Maarja & Koit Toome |
Reprezentant Estonii na 2. Worldvision Song Contest |
Następca Vanilla Ninja |
Poprzednik Vanilla Ninja |
Reprezentant Estonii na 3. Worldvision Song Contest |
Następca Vanilla Ninja |
Poprzednik Vanilla Ninja |
Reprezentant Estonii na 4. Worldvision Song Contest |
Następca Nexus |
Poprzednik Ines |
Reprezentant Estonii na 7. Worldvision Song Contest |
Następca Brak udziału |
Kareen Antonn & Bonnie Tyler (FRA) Ruslana (UKR) Shakira & Alejandro Sanz (COL) Soni (ALB)
24 Love (NED) • Amy Diamond (SWE) • Boris Novković (CRO) • Brainstorm (LAT) • Colonia (BIH) • Crazy Frog (NOR) • Erika (ITA) • Ishtar (ISR) • Jeanne Mas (MON) • John Legend (USA) • Mandaryna (POL) • Momb (DEN) • Nightwish (FIN) • Omul Cu Sobolani (ROU) • Patrick Nuo (SUI) • Rebeka Dremelj (SLO) • Romantic (HUN) • Silbermond (GER) • Tarkan (TUR) • Ultravox (GBR) • Vanilla Ninja (EST)
Zdyskwalifikowani2: Alanis Morisette (CAN) • Arsenium (MDA) • Manu Chao (ESP) • Paulina Rubio (MEX)
1 w 2. WSC aż 3 kraje zakończyły udział na 2. miejscu, toteż żadna piosenka nie stanęła na najniższym stopniu podium
2 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Helena Paparizou (Grecja) Kelly Clarkson (USA) Vanilla Ninja (Estonia)
Abba (Szwecja) • Altin Shira (Albania) • Aneela (Irak) • Angela Maria Forero (Kolumbia) • Corina (Rumunia) • Elize (Holandia) • Faakhir (Pakistan) • Hinoi Team (Japonia) • Houmb & Morton Abel (Norwegia) • Írafár (Islandia) • Ishtar (Izrael) • Kate Ryan (Belgia) • Lura (RZP) • Melanie C (Wielka Brytania) • Mustafa Sandal & Anna Vissi (Turcja) • Olsen Brothers (Dania) • Omar Naber (Słowenia) • Rihanna (Barbados) • Rimini Project (Francja) • t.A.T.u. (Rosja) • The Corrs & Bono (Irlandia) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Zdyskwalifikowani1: Abra (Polska) • K3 (Niemcy)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Belle Perez (Belgia) Varvara (Rosja) Zanzibar (Węgry)
A*Teens (Szwecja) • Antique (Grecja) • Antony Costa (Wielka Brytania) • Arash & Helena (Iran) • Avril Lavigne (Kanada) • Brian McFadden (Irlandia) • Buttons (Wenezuela) • Creambase (Holandia) • Emiko Shiratori (Japonia) • Hande Yener (Turcja) • INXS (Australia) • Írafár (Islandia) • Katie Melua (Gruzja) • Lene Marlin (Norwegia) • Leslie (Monako) • Manu Chao (Hiszpania) • Pink (USA) • Sexxy (Rumunia) • Vanilla Ninja (Estonia) • Vivian Chow & Karen Tong & Linda Wong (Hongkong) • Wyclef Jean & Claudette Ortiz (Haiti)
Zdyskwalifikowani1: Renia Pączkowska & Verka Serduchka (Polska) • System Of A Down (Armenia) • Valentine (Niemcy)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w finale
Maarja (Estonia) • Dino Merlin & Żeljko Joksimović (Bośnia i Hercegowina) • Katarzyna Rzadkosz (Polska)
Andrea (Chorwacja) • Antique (Grecja) • Darin (Szwecja) • Fettes Brot (Niemcy) • Florent Pagny (Francja) • Gosia Andrzejewicz (Polska) • Helena Vondrackova (Czechy) • Jessica Folcker (Szwecja) • Julie Zenatti (Francja) • Kećup & Monika Absolonová (Czechy) • Monika Brodka (Polska) • Mylene Farmer (Kanada) • Nanne Grönvall (Szwecja) • Nelina (Bułgaria) • Romeo Clive (Estonia) • Sandrine Francois (Francja) • Shirley Clamp (Szwecja) • Thalia (Meksyk) • Tisuby & Georgina (Wenezuela) • Toše Proeski (Macedonia) • Varvara (Rosja) • VIA GRA & Valerij Meladze (Rosja)
Agnetha Faltskog (Szwecja) • Alcazar (Szwecja) • Anastacia (USA) • Ania Dąbrowska (Polska) • Anna Vissi (Cypr) • Bebe (Hiszpania) • Bjelo Dugme (Bośnia i Hercegowina) • Bob Marley & The Wailers (Jamajka) • Cardinals (Estonia) • Fabrika (Rosja) • Fler (Niemcy) • Joana Zimmer (Niemcy) • Karmen Stavec (Słowenia) • Krzysztof Krawczyk (Polska) • Lena Philipsson (Szwecja) • Luis Ejlli (Albania) • Marek Andrzejewski (Polska) • Mc Pele (Brazylia) • Mia Aegerter (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Patrycja Markowska (Polska) • Patryk Smolarek (Polska) • Rita Guerra (Portugalia) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Sakis Rouvas (Grecja) • Sharona & Daniela Pik (Izrael) • Shpat Kasapi (Macedonia) • Sumptuastic (Polska) • Tori Amos (USA) • Trans-Siberian Orchestra (USA) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Whirpool Production (Niemcy) • William So (Chiny)
Zdyskwalifikowani1: Ksenija (Łotwa) • Lotta Engberg (Szwecja) • Marysia Sadowska (Polska) • Natalie Imbruglia (Australia) • Noir désir (Francja)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Shiri Maimon (Izrael) • Lucie Silvas (Wielka Brytania) • Anggun (Francja)
Camilla Brinck (Szwecja) • Charlemaine (Niemcy) • Dima Bilan (Rosja) • Edyta Górniak (Polska) • Elena (Rumunia) • Elisa (Włochy) • Georgina Tarasiuk (Polska) • Ines (Estonia) • Irena Santor (Polska) • Í svörtum fötum (Islandia) • Jill Johnson (Szwecja) • Juanes (Kolumbia) • La Oreja de Van Gogh (Hiszpania) • LaGaylia Frazier (USA) • Marie N (Łotwa) • NOX (Węgry) • Ofra Haza (Izrael) • Pay TV (Szwecja) • Roser (Hiszpania) • Severina (Chorwacja) • Trzecia Godzina Dnia (Polska) • Valeria (Rosja)
Zdyskwalifikowani1: Camille (Francja)
Ace of base (Szwecja) • Agnetha Faltskog (Szwecja) • Aika (Finlandia) • Amy Diamond (Szwecja) • Anna David (Dania) • Apoptygma Berzerk (Norwegia) • Ayumi Hamasaki (Japonia) • Banda Eva (Brazylia) • D:Ream (Wielka Brytania) • Darin (Szwecja) • Darina (Meksyk) • Diody (Rosja) • Dj Tomekk (Niemcy) • Emma Andersson (Szwecja) • Franz Ferdinand (Wielka Brytania) • Goldfrapp (Wielka Brytania) • Grégory Lemarchal (Francja) • Iryna Bilyk (Ukraina) • Ivri Lider (Izrael) • Javine (Wielka Brytania) • Josh Groban (USA) • Julia Boman (Estonia) • Kasia Klich (Polska) • L'aura (Włochy) • Lara Fabian (Belgia) • Lars Winnerbäck (Szwecja) • Las Nińas (Hiszpania) • Lasgo (Belgia) • Linda (Rosja) • Lindsay Lohan (USA) • Loona (Holandia) • Marc Lavoine & Bambou (Francja) • Marilou & Garou (Francja) • Martin Stenmarck (Szwecja) • Michelle (Niemcy) • Mumiy Troll (Rosja) • Paris Hilton (USA) • Patricia Kaas (Francja) • Röyksopp (Norwegia) • Ruslana (Ukraina) • Shirley Clamp (Szwecja) • Stone & Stone (Wielka Brytania) • The Loners (Norwegia) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Zazie (Francja)
Zdyskwalifikowani1: Blondy (Rumunia) • Caparezza (Włochy) • Katie Melua (Gruzja) • Within Temptation (Holandia)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
Tina Karol (Ukraina) • Velvet (Szwecja) • Helena Paparizou (Grecja)
4 United (Niemcy) • BWO (Szwecja) • Camilla Brinck (Szwecja) • Clemence (Francja) • DA BUZZ (Szwecja) • Diamondz (Izrael) • Emre Altug (Turcja) • Evan (Szwecja) • Giorgos Mazonakis (Grecja) • Goya (Polska) • Ivana Jordan (Serbia) • Julia Savicheva (Rosja) • Lorie (Francja) • Ludovic Delamoga (Francja) • Magazin (Chorwacja) • Maya Buskila (Izrael) • Naiara (Hiszpania) • Nexus (Estonia) • Olga Szomańska (Polska) • The Rasmus (Finlandia) • The Servant (Wielka Brytania) • Toronto (Polska) • Vesna Pisarović (Chorwacja)
Akcent (Rumunia) • Amel Bent (Francja) • Ana Cvetkovic (Serbia) • Avraam Russo (Rosja) • Bajm (Polska) • Banaroo (Niemcy) • Belle Perez (Belgia) • Blackmore`s Night (USA) • Crystal (Węgry) • Despina Vandi (Grecja) • Dokaka (Japonia) • Eliza Carthy (Wielka Brytania) • Emma Andersson (Szwecja) • Emmanuel Moire (Francja) • Eva Cassidy (USA) • Faith Evans (USA) • Frida (Dania) • Frou Frou (Wielka Brytania) • Goya (Polska) • Gunesh (Białoruś) • Helena Paparizou (Grecja) • Hilary Duff (USA) • Hot Banditoz (Niemcy) • Í svörtum fötum (Islandia) • Ilona Mitracey (Francja) • Ishida Yuoko (Japonia) • Ivana Brkić (Chorwacja) • Jenifer (Francja) • Justyna Steczkowska (Polska) • Kayah & Polucjanci (Polska) • Kim Wilde (Wielka Brytania) • Lamb (Wielka Brytania) • Lee Ryan (Wielka Brytania) • Leslie (USA) • Lilith (Polska) • Madredeus (Portugalia) • Maria Isabel (Hiszpania) • Marina Lima (Brazylia) • Mariza Ikonomi (Albania) • Merche (Hiszpania) • Michalina Talaśka (Polska) • Mieczysław Szcześniak (Polska) • Monica Naranjo (Hiszpania) • Muse (Wielka Brytania) • Natalia Oreiro (Urugwaj) • Natalia Podolskaja (Białoruś) • Nicola (Rumunia) • Niels Van Gogh (Niemcy) • Nigel Kennedy (Wielka Brytania) • Nun (Polska) • Phil Collins (Wielka Brytania) • Queentastic (Norwegia) • Rednex (Szwecja) • Sarah Connor (Niemcy) • Sasa Lendero (Słowenia) • Shiri Maimon (Izrael) • Sibel Tuzun (Turcja) • Spice Girls (Wielka Brytania) • Sweetbox (Niemcy) • Tatu (Rosja) • The Rubettes (Wielka Brytania) • Valeria (Rosja) • Vanilla Ninja (Estonia) • VIA GRA (Rosja) • Vicky Leandros (Grecja) • Vitas (Rosja) • Voltai (Rosja) • Yamboo (Niemcy) • Yiannis Kotsiras (Grecja) • Żeljko Joksimović (Serbia)
Zdyskwalifikowani1: Djs at work (Niemcy) • Fall Out Boy (USA) • Hilary Duff (USA) • Igor Vukojevic (Bośnia i Hercegowina) • Jaromír Nohavica (Czechy) • Roisin Murphy (Irlandia)
1 dyskwalifikacje za nie oddanie ważnych głosów w półfinale bądź finale
1. WSC: Maarja & Koit Toome • 2. WSC: Vanilla Ninja • 3. WSC: Vanilla Ninja • 4. WSC: Vanilla Ninja • 5. WSC: Nexus • 6. WSC: Ines • 7. WSC: Vanilla Ninja • 10. WSC: Ines • 13. WSC: Birgit Õigemeel • 15. WSC: Maarja • 17. WSC: Ines • 19. WSC: Rolf Junior & Violina • 21. WSC: Urban Symphony • 22. WSC: Getter Jaani • 24. WSC: Koit Toome & Birgit Õigemeel • 26. WSC: Saara Kadak • 27. WSC: Getter Jaani & Koit Toome • 28. WSC: Artjom Savitski • 30. WSC: Laura • 31. WSC: Sinine & Sandra Nurmsalu • 34. WSC: Koit Toome • 35. WSC: Elina Born • 37. WSC: Triin Niitoja & John 4 • 44. WSC: Grete Paia